6.8 C
Скопје
9. декември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Centar Свет

Шпанија воведе вонредна состојба, а се враќа и полицискиот час

фото Pixabay

Шпанската влада прогласи вонредна состојба во земјата денес поради вирусот и воведе полициски час од 23 до 6 часот наутро.

Со цел да се запре ширењето на новиот дел од ковида 19, Советот на министри, предводен од премиерот Педро Санчез, одлучи да воведе втора вонредна состојба во земјата од почетокот на годината.

Првиот траеше од март до јуни, а според неофицијални наводи, вториот може да трае до април 2021 година.

Минатата недела, Шпанија стана првата земја во Европа и шеста во светот што регистрирала еден милион случаи на инфекција на ковид 19.

Можеби ќе ве интересира

Големи поплави во западниот дел на Канада, една покраина прогласи вонредна состојба

M T

Шпанија ќе им ги врати парите на граѓаните казнети за прекршување на карантинот

M T

Вонредна состојба во Албанија, премиерот Рама откри дека имаат проблем со електричната енергија

M T