Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Monthly Archives

февруари 2018

Студот ги зеде првите жртви – Сибирските температури одзедоа 46 животи

Поларниот бран што ја зафати Европа досега зеде најмалку 46 животи. Повеќето од починатите се бездомници. Метеоролозите најавуваат дека студениот бран ќе продолжи и утре. Најголем број од жртвите на екстремно ниските температури се од…

Метеоролозите издадоа предупредување: Македонија се подготвува за бура

Утре наутро ќе биде многу студено, речиси насекаде температурата ќе се спушти под -10 степени, а на некои места и под -15 степени. Во текот на ноќта почнувајќи од запад ќе има врнежи од снег, кои до петок претпладне на некои пониски…

Пресврт по шпекулациите: Еве чиј предлог е екс министерот Лазар Еленовски за пратеник на…

ДУИ потврдува дека Лазар Еленовски е назначен како специјален пратеник на Владата во НАТО, како кадровско решение на предложено од оваа партија. „Со оглед на објавените информации во јавноста за назначувањето на Лазар Еленовски како…

Во Дебар лани најголем број пожари во последните четири децении

Минатата година во општината Дебар и поширокиот регион на Жупа и Река е регистриран најголем број пожари во последните четири децении. Противпожарната територијална единица во Дебар во 2о17 година евидентирала 615 интервенции, а…

Министерството за одбрана бара да се вклучи во антикорупцискиот индекс на „Транспаренси…

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, се сретна и разговараше со Методи Зајков, генерален секретар на „Транспаренси интернешнл“ за Македонија и Каролина Меклахлан, менаџер за истражување и политика – конфликти и небезбедност од…

Единицата за недозволена трговија со дрога наградена за заедничка акција со албанската…

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, одржа работна средба со генералниот директор на Центарот за спроведување на законот во Југоисточна Европа, Снежана Малеева. Спасовски и Малеева разговараа за натамошната соработка во…

Судир на возови во Египет, настрадаа најмалку 10 лица

Најмалку 10 лица загинаа, а 15 се повредени во судир на два воза во Ал Бахаири, во северен Египет, соопшти денеска египетското Министерство за здравство. Инцидентот се случил пред железничката станица во Ком Хамади, а во несреќата…

ВМРО-ДПМНЕ повикува Законот за јазици да се повлече и да се отвори поширока дебата

На работните групи во Собранието во кои учествува ВМРО-ДПМНЕ не се разговара за Законот за двојазичност. Ставот на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за двојазичност е непроменет. Ние сметаме дека Законот за двојазичност излегува надвор од Уставот,…

Градоначалникот Темелковски оствари средба со Луиза Винтон

Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Филип Темелковски, оствари средба со постојаната претставничка на УНДП во Република Македонија, Луиза Винтон. На средбата се дискутираше за продолжување на соработката преку која оваа престижна…

СДСМ: Залудни се лажните вести на ВМРО-ДПМНЕ

За разлика од времето кога ВМРО-ДПМНЕ парите од скапите и нетранспарентни задолжувања расипнички и криминално ги трошеше на барок, споменици и луксуз, Владата предводена од СДСМ преку одговорно управување со јавните финансии ја стабилизира…

Доделени годишните награди на ЗНМ

По повод 72-годишнината од формирањето на Здружението на новинари на Македонија, денеска беа доделени годишните новинарски награди на ЗНМ за животно дело и истражувачка сторија. Добитници на наградата за истражувачко новинарство се Менче…

Формиран Совет на стопанственици од Општина Кисела Вода

Во присуство на голем број деловни субјекти чија дејност е регистрирана во Oпштина Кисела Вода, на градоначалникот Филип Темелковски и на претставници од централната власт се одржа конститутивната седница на Советот на стопанственици од…

Општина Карпош стопираше изградба на два објектa на партијата на Љубисав Иванов – Ѕинго

Општина Карпош денеска донесе решение за прекин на постапката за изградба на два објекта на местото на стариот Дом за култура во населбата Тафталиџе 1. Станува збор за објект кој е во сопственост на Социјалистичка партија на Македонија на…

(Видео) Средба Мицкоски – Тимоние: Потребен е дијалог и вклучување на опозицијата за…

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, придружуван од генералниот секретар, Игор Јанушев, и членот на Извршниот комитет, Игор Николов, оствари средба со францускиот амбасадор во земјава, Кристијан Тимоние. На средбата…

Слаб снег провејува во Охрид, Струга и Ресен

Забраните за сообраќај за тешки товарни возила на патните правци крак Маврово – Дебар и Гостивар – Кичево преку планинскиот превој Стража сè уште се на сила. Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, наместа со остатоци…

ВМРО-ДПМНЕ: Стечајците чекаат СДСМ да ги исполни своите ветувања

„Министерството за труд и социјална политика предводено од Мила Царовска пука по сите линии и не успева да одговори на потребите на граѓаните и обврските што ги има. Изневерени се очекувањата на пензионерите кои се надеваа дека ќе…

Полицајците занемеле: Свештеник и наставник облечен како жена шверцувале дрога

Српски свештеник и поранешен наставник по веронаука биле уапсени во Србија со 27 килограми сканк скриени во автомобилот. Свештеникот Милан Јордовиќ (41) и поранешниот наставник Зоран Маринковиќ (43) биле уапсени во близина на Чачак, а во…

Мини реконструкција на грчката влада, смени на шест министерски позиции

Грчкиот премиер направи промени на шест министерски позиции во мини реконструкција што се најавуваше откако поднесоа оставки министерот за економија и неговата сопруга, заменичката министерка за труд. Портпаролот на грчката влада, Димитрис…

Вакво нешто сигурно не очекувавте: Следува студен бран од портокалова фаза – за да…

Комисијата за превенција од штетни ефекти од студени бранови при Министерството за здравство по добиената најава од Управата за хидрометеоролошки работи за студен бран од портокалова фаза на ниво на целата држава, За утре (четврток)…

Побарајте надомест од 7.600 денари/месечно ако ги исполнувате овие 5 услови

На 20.09.2017 година во сила стапи Законот за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизација на претпријатијата со доминантна сопственост на државата со кој околу 3.000 лица ќе добиваат по 7.600 денари месечно.…