Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » цунами
Свет ТОП ВЕСТИ

Тонга по ерупцијата и цунамито – Поплавени острови, земјата и дрвјата покриени со пепел

M T
Првите фотографии по ерупцијата на вулканот кај Тонга и цунамито што ги погоди островите во тој архипелаг, ја прикажуваат земјата и дрвјата покриени со пепел...
Centar Мозаик

Цунамито за 10 години ќе претставува закана за околу половина од светското население

M T
ОН велат дека цунамито е една од најопасните природни катастрофи и дека урбанизацијата и туризмот во регионите подложни на цунами треба да се спречат, инаку...
Свет

По два земјотреса во Грција, предупредување за цунами

M T
Земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала беше почувствуван во Грција. Според локалните медиуми, епицентарот на земјотресот бил регистриран во близина на Крит....
Свет ТОП ВЕСТИ

Земјотрес со јачина од 8 степени по Рихтер ја погоди Алјаска, издадено предупредување за цунами

M T
Земјотрес со јачина од 8,2 степени според Рихтер се случи во близина на Алјаска, а издадено е предупредување за цунами за Северните Маријански острови и...
Коронавирус Centar Свет

Белгија: “Ни се заканува цунами од нови случаи на коронавирус”

CENTAR MKD
Во Белгија, баровите и рестораните од денес се затворени еден месец, а ноќниот полициски час стапува на сила од вечерва. Здравствените власти предупредуваат на можно...