Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Македонија

Скопското обвинителство ја расветлува смртта на родилката

ОЈО ќе донесе одлука во врска со смртта на родилката во приватна здравствена установа ­во Скопје, по прибирање на потребната документација и по добивање на обдукцискиот протокол од Институтот за судска медицина, информираат од Основното…

Никола Димитров со неочекуван потег во пресрет на решение на спорот – Ако дојде до…

„Ако дојдеме до точка да се допре идентитетот – нема да има решение. Жално ќе биде ако две европски држави не се доволно големи за ова да го препознаат. Нацијата и јазикот не можат да бидат предмет на преговори, бидејќи се резултат на…

МВР превзеде чекор кој сите влади го најавуваа, но ниту една не се осмели да го спроведе

Задоволство ми е што денеска во Куманово ја промовираме позорната служба или т.н. маалски полицаец, служба што е од исклучителна важност во полициското работење, рече министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски по денешната промоција на…

Снежни врнежи ќе го прекинат убавото време – еве од кога!

Денеска ќе има зголемување на облачноста, по котлините поради температурна инверзија ќе има заматеност на атмосферата или појава на утринска магла. Во петок ќе биде променливо облачно, во вечерните часови со врнежи од дожд, кои ќе…

Да беше со нас, ќе славеше 46 години

Роберто Беличанец, граѓански активист и борец за демократија е роден на 1 февруари 1972 година во Прилеп. Завршил гимназија во родниот град, а студиите ги продолжил на Универзитетот „Кирил и Методиј“ во Скопје. Беше основач и директор…

Пукање во Чаир – Има ранет

Триесет и петгодишен маж е повреден при пукање во Чаир. Инцидентот според полицијата се случил денеска околу 15.15 часот. Со огнено оружjе бил повреден 35-годишниот Т. А., кој веднаш е пренесен во болница. Според Министерството за…

Пукање во Скопје: Го раниле пред берберница

Денеска околу 15 часот и 15 минути на улицата „Б.Паровиќ“ во Скопје, во близина на берберницата „Прешево“ Т. А. на возраст од околу 35 години бил повреден со огнено оружје. МВР денеска информира дека тој е пренесен во Градската општа…

Дојде живот за граѓаните: Македонија го менува законот: Веќе нема да има кладилници на…

Сите обложувалници и казина кои се наоѓаат на помала оддалеченост од 300 метри од основните и средните училишта ќе мора да се затворат, предвидуваат новите измени во Законот за игри на среќа. Според нив, ниту една обложувалница или…

Министерството за локална самоуправа и УНДП ќе ги зајакнуваат капацитетите на општините

Министерот за локална самоуправа, Сухејл Фазлиу, оствари средба со постојаната претставничка на УНДП во Република Македонија, Луиза Винтон. На средбата Винтон го искажа интересот на УНДП за продолжување на соработката со Министерството за…

Средба на Заев со комесарот за човекови права на Советот на Европа

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со Нилс Мужниекс, комесар за човекови права на Советот на Европа, кој оцени дека во Република Македонија постои позитивна енергија за движење на државата напред. На средбата се разговараше за…

Демонстрации во центарот на Скопје – еве што се случува

Патриотските здруженија пред Собранието протестираат против промена на името на Република Македонија, во пресрет на доаѓањето на медијаторот Метју Нимиц. Граѓаните пред Собранието носат македонски знамиња и транспаренти со кои порачуваат…

Средба на Димитров со комесарот за човекови права на Советот на Европа

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, оствари средба со комесарот за човекови права на Советот на Европа, Нил Мужниекс, кој е во повеќедневна посета на земјава. На средбата двајцата соговорници разменија…

Одобрено обвинението за „Титаник“ – поранешниот врв на ВМРО-ДПМНЕ обвинет за изборни…

Обвинителниот акт на СЈО за предметот „Титаник“ денеска е одобрен од Советот за оценка на обвинителен акт при Основниот суд Скопје 1. Од кривичниот суд соопштија дека по одобрениот обвинителен акт, формиран е кривичен предмет со КОК бр.…

Кочанец загина во сообраќајна несреќа

На магистралниот пат Штип-Кочани, во атарот на селото Тркање, патничко моторно возило „форд фокус“ со кочански регистарски ознаки управувано од Д.А. (34) од село Бели, Кочанско, излетало надвор од коловозот. Од добиените повреди Д.А.…

ВМРО-ДПМНЕ: Политичкиот прогон мора да запре

Повеќе од два месеца Илиевски, Јовановски, Чавков, Мукоски и другите се држат во притвор во крајно мизерни услови, само затоа што гласно се спротивставија на плановите на оваа Влада за обезличување на Република Македонија. Ваквиот нехуман…

Во Скопје 12 сообраќајни незгоди, двајца потешко и двајца полесно повредени

Во текот на вчерашниот ден во Скопје се случиле 12 сообраќајни незгоди, од кои две со тешки телесни повреди, две со телесни повреди и осум со материјална штета. При сообраќајните незгоди две лица добиле тешки телесни повреди и две телесни…

„Единствена Македонија“ повика на прекин на расправата за законот за јазиците

„Во услови на длабока поделеност во земјата каде што Владата на СДСМ тврди дека законот е уставен, а целата патритоски настроена и слободно мислечка јавност тврди дека законот не е уставен и ги загрозува националните и државните интереси,…

Османи: Не треба да одиме никаде, ние сме веќе во Европа

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, во рамките на работната посета на Австрија, учествуваше на една од најпрестижните конференции во Европа, „Виена конгрес ком – султ 2018“. Оваа година конференцијата со наслов „Стратегија…

Предмалку министерот Оливер Спасовски со одлична вест за новата мерка- сите го бараа овој…

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, попладнево на социјалните мрежи обелодени дека се враќаат позорникарите во маалите по населените места. - Го враќаме малскиот полицаец „Позорникар“. Почнуваме од СВР Куманово. Промоцијата…

Спасовски: Сите ресусри ќе ги насочиме кон опремување на полицијата. Само со опремена…

- МВР го наследив со минус од 39 милиони денари за плати и 30 милиони евра доспеан долг за одредени фирми. И покрај тоа, успеавме во 2017 година да реконструираме и опремиме со канцелариски мебел седум објекти, набавивме 80 нови дрегери, 30…