Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Драматични сцени: Белград е под вода – ситуацијата е алармантна

, Силен дожд, кој вечерва паѓаше во некои делови од Белград, направија големи штети и поплавија делови од градот. Тоа се случило и во хиподромот на Белград каде за половина час сѐ било поплавено. Водата достигнала висина до колена,…

Најдобриот рецепт за руска салата – ќе ја правите секогаш (Видео)

Ова е дефинитивно најдобриот рецепт за руска салата! Состојки: 4-5 големи компири варени во лушпа, 2 поголеми моркови, околу 100 гр грашок, 100 гр шунка 2 јајца, 2 кисели краставички, сол по вкус, 2 пакувања мајонез, 1 лажичка сенф…

Единствен рецепт за тулумби, повкусни немате пробано (Видео)

На овие простори тулумбите се традиционален десерт, а потекнуваат од Египет. https://www.youtube.com/watch?v=A3LIRVFkF8U Наизглед, правењето тулумби изгледа едноставно, но не е баш така. Треба да посветите внимание… Во прилог ви…

Направете го ова и зголемете ги шансите за прилив на пари во вашата куќа

Ако мачите мака со парите, се прашувате кога и вам ќе ви тргне во живтот, пробајте со овие трикови. Многумина тврдат дека функционира. Фенг шуи е древна кинеска вештина. Таа верува дека некои аспекти од животот можете да ги унапредите…

Ветерот носи се пред себе – силно невреме во регионот (Видео)

Невреме проследено со грмежи кое го зафати северот од Јадранот се прошири во текот на денот и во средината на Далмација. Итните екипи имале многу работа, а еден останал и без прсти. „На Хвар имавме неколку акции со тешки повреди, а…

Зградите испукаа, а снема и струја – прилично силен земјотрес на јадранот

Земјотрес со јачина од 4,7 степени според Рихтерова скала го погоди централниот дел од италијанската страна на јадранското крајбрежје, информирал италијанскиот Национален институт за геофизика и вулканологија. Епицентарот бил во близина…

СДСМ му пиша “кец” на Мицковски

Христијан Мицкоски, човекот кој бил асистент кај својот татко и претставник на криминалната ВМРО-ДПМНЕ која со години системски го уништуваше образование нема ама баш никаков кредибилитет да говори на оваа тема. Од толку професори…

Деветгодишно дете повредено во сообраќајна несреќа во Тетовско

Деветгодишно дете е повредено во сообраќајна несреќа во Тетовско. Вчера во 15.40 часот на локалниот пат село Групчин-село Ларце, Тетовско, се случила сообраќајна незгода помеѓу „форд фокус“ со тетовски регистарски ознаки, управувано од А.А.…

Нов Зеланд им забрани на странците да купуваат куќи и станови

Нов Зеланд усвои закон со кој на странците им се оневозможува да купуваат куќи и станови во земјата која се обидува да го сузбие растот на цените на недвижностите. Досега пазарот на недвижности во земјата беше отворен за инвеститорите од…

Опожарена куќа во Ѓорче Петров

Скопјанец вчера пријавил во полиција дека непознати лица му ја запалиле влезната врата на куќата на улицата Ѓорче Петров. Повредени лица нема, а пожарот бил изгаснат од страна на сопственикот. Се преземаат мерки за расчистување на…

ВМРО-ДПМНE: Велковски и Спасовски кривично да одговараат за злоупотреба на службената…

Директорот на Бирото за јавна безбедност, Лазе Велковски, и министерот Оливер Спасовски како негов надреден, мора да одговараат и кривично поради веќе признаената и констатирана злоупотреба на службената должност, велат од опозициската…

Невремето донесе нови штети: Удар на гром причина страотниот пожар во скопска Нова…

Изгоре викендичка од удар на гром во околината на Скопје. Според полицијата, вчера околу 21.50 часот во Единицата за информации и команда Скопје, Т.Т. пријавил дека во селото Нова Брезница од удар на гром целосно била опожарена викенд-куќа,…

Приватните специјализанти со отворено писмо до премиерот Зоран Заев

Приватните специјализанти испратија отворено писмо до претседателот на Владата, Зоран Заев. Во писмото се посочува дека на панел-дискусија организирана од повеќе асоцијации на специјализанти, како и од Министерството за здравство и…

НБС: Кризата во Турција нема да се прелеe во нашата земја

Кризата во Турција поради падот на вредноста на турската лира не може никако да влијае на финансиската стабилност на Србија, рече денеска генералниот директор на Одделот за монетарни операции на НБС, Никола Драгашевиќ. Одговарајќи на…

Ердоган додаде масло на огнот: Турција со најжесток одговор до американците

Турција денеска значително ги зголеми царинските давачки за неколку производи од САД, како што се автомобили или тутун, како одговор на сличната мерка преземена од Вашингтон во период на тензични односи меѓу двете земји. „Царините за…

Од 17 октомври користењето на марихуана ќе биде легално, но тоа не е се – доаѓа и…

„Ќе бидеме подготвени кога Канада ќе ја легализира марихуаната. Тоа ќе се случи на 17 октомври 2018 година, а храната и пијалаците со канабис ќе се легализираат една година подоцна. Ние ќе бидеме подготвени дотогаш и ќе бидеме први на…

УЈП нема да ги користи податоците за висина на износ на трансакциска сметка и динамика на…

За претпополнетата годишна даночна пријава апсолутно е ирелевантно да користиме податоци за висина на износ на трансакциска сметка, начин на користење, состојба на сметка и најостро ги демантираме овие тврдења, велат од УЈП. Нивната изјава…

Единствена Македонија: Кадровската комисија на марионетската влада е систем од типот…

Според партијата Единствена Македонија на Јанко Бачев, Комисијата за кадровски прашања на Владата, која дава предлози за разрешување владини функционери, слободно може да се каже дека е институција во која, како што велат оттаму, кадија те…

Срце ќе ви заплаче: Ова е тричленото семејство кое замина во смрт во трагедијата во…

Првите идентификувани жртви од трагедијата што се случи вчера во Џенова, кога дел од вијадуктот „Моранди“ се урна за време на силна бура, се од семејството Робијано-Пичини. Загинаа мајката, таткото и нивниот седумгодишен син. Според…

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ: Продолжуваат скандалите на МВР со злоупотреба на службените возила

МВР ТУРС продолжува да вози во летните денови, реагираат и денеска од ВМРО-ДПМНЕ. https://www.youtube.com/watch?v=blm4BwNJO3U „По злоупотребата на службено возило за приватни потреби на сега поранешниот директор на БЈБ, Лазе Велковски,…