Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Русија дистрибуира пет тони храна за цивилите во Сирија

Официјални лица на рускиот центар за помирување во Сирија вчера дистрибуираа речиси пет тони храна за цивилите во земјата, рече шефот на центарот, Владимир Савченко. „Две хуманитарни операции беа спроведени. На цивилите во областа Хешам…

Кандидатот на Трамп за Врховниот суд пред ново обвинение за сексуална злоупотреба

Кандидатот на Трамп за судија на Врховниот суд, Брет Кавано, е под нови обвиненија за сексуален напад. Овој пат тој е обвинет за сексуална злоупотреба на жена која одела со него на колеџ, сега 53-годишната Дебра Рамирез. Дебра Рамирез…

Иванов во Њу Џерси: Конечната одговорност е на македонските граѓани

Од нас зависи дали ќе ја сочуваме одлуката од првиот референдум за Република Македонија во која ќе бидеме свои на своето или правно ќе се укинеме како народ и ќе дозволиме некој друг да ни го толкува минатото и да ни ја одзема иднината,…

(Видео) Спасовски: Да ја прифатиме подадената рака за влез во ЕУ и НАТО, секој глас „за“…

Министерот за внатрешни работи и потпретседател на СДСМ, Оливер Спасовски, вчера како дел од карванот на коалицијата „Заедно ‘за’ европска Македонија“ беше во посета на општина Крива Паланка. Спасовски за време на посетата оствари средби со…

Страшно невреме беснее низ Европа: Има и повредени

Најмалку две лица се повредени во силно невреме што ја погоди Чешка, кога дрво паднало врз викендичка. Едно дете пак е повредено на игралиште во соседна Полска, пренесуваат локалните медиуми. Паднати дрвја и гранки во Чешка го спречија…

ДОМ: Сопствениците на домашни миленичиња треба да плаќаат соодветен надоместок

Според ДОМ, проблемот со бездомните кучиња во Скопје не може да го реши само градската управа. „По јавно искажаните заложби на градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, за решавање на проблемите со бездомните кучиња, ДОМ му дава поддршка…

Камион удри во школски автобус: Двајца мртви

Во сообраќајна несреќа која утринава се случи во Полска загинаа две лица. Несреќата се случила помеѓу камион и училишен автобус. Според полските медиуми камионот удрил во училишниот автобус при што животот го загубиле две повозрасни лица…

Објавено видео од нападот врз Марина Абрамовиќ во музеј во Фиренца

Маж вчера ја удри српската уметница Марина Абрамовиќ со слика во главата. Инцидентот се случи во музејот „Палацо Строци“ во Фиренца. Директорот на установата Артуро Галансино соопшти дека Абрамовиќ не е повредена.…

(Видео) Николовски: Членството во НАТО и ЕУ ќе гарантира безбедна храна за граѓаните и…

Ветеринарната медицина како дисциплина има големо значење за здравствената заштита на животните и безбедноста на храната, затоа и Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство во соработка со Агенцијата за храна и ветеринарство,…

Хонгконг за првпат по 20 години забрани политичка партија

Хонгконг денес ја забрани Националната партија, која се залага за независност на поранешната британска колонија, што е прва забрана на некоја партија во Хонгконг по 1997 година и враќањето на таа територија под покровителство на Пекинг.…

Единствена Македонија: Референдумот на 30 септември нема да успее, македонскиот народ…

Караванот на Кризниот штаб против референдумот во рамките на кампањата „Македонија-бојкотира“, предводен од Единствена Македонија одржа средби со граѓаните во општините Брвеница, Тетово и Јегуновце, соопштија од партијата, и додаваат дека…

Раб: Уверен сум дека ќе постигнеме договор со ЕУ

Британскиот министер задолжен за преговори со Европската унија за излез на Велика Британија од Унијата, Доминик Раб, изјави дека е уверен дека ќе биде постигнат напредок и на крајот ќе биде постигнат договор. „Ги продолжуваме преговорите…

Ѓорчев на самитот на ИДУ: Економијата се влошува, политичкиот прогон се засилува

За време на посетата на САД меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев се обрати пред околу 100 претставници на партиите на десниот центар од целиот свет. „Во своето обракање Ѓорчев истакна дека состојбите во македонската…

Апсења поради нападите на воената парада во Иран

Голема мрежа осомничени за поврзаност со нападот на воената парада во градот Ахваз, денеска се уапсени, изјави иранскиот министер за разузнавање, Махмуд Алави. Во нападот беа убиени 25 луѓе. „Ќе ги идентификуваме сите теориристи кои се…

Голем број компании ги преселуваат своите бизниси од Кина поради американските царини

Се повеќе и повеќе азиски компании го селат своето производството од Кина во други фабрики во регионот, со цел да ги избегнат царините кој претседателот на САД, Доналд Трамп ги воведе кон кинеските производи, покажуваат последните податоци.…

Црна Гора подготвена за затварање на осум поглавја

Црна Гора е моментално подготвена да затвори две поглавја и набрзо ќе ги спроведе сите внатрешни процедури за затворање на уште шест поглавја од преговорите, изјави министерот за правда Зоран Пажин. Тој во Подгорица разговараше со…

Што ли подготвувале? – Уапсени две лице со куп оружје

Двајца имигранти со државјанство на Алжир и Сирија беа уапсени во Сараево за време на полициската акција во која беше откриено дека тие поседуваат и кријат поголемо количество оружје, беше потврдено од страна на Министерството за внатрешни…

СДСМ со досега најжестока реакција до Иванов: Еве го чекорот на владејачката партија

Во клучната недела за иднината на државата и нејзините граѓани, Ѓорге Иванов одлучи да не ја напушта својата идеја за изолација на Македонија. Тој е срам за демократијата, реагира СДСМ на изјавата на Иванов во Детроит дека актуелната Влада…

(Видео) Заев од Богданци: Вашингтон и целиот свет оддаваат признание на нашата државност,…

,,Од Вашингтон дојдов во Богданци. Добивме поддршка и од претседателот Трамп, за покажаното лидерство, за градењето пријателство, за односот фокусиран кон иднината. Стигна и порака од францускиот претседател Макрон, ни ја гарантира иднината…

Ѓорге Иванов со неочекуван потег: “Јас нема да гласам на референдумот”

Претседателот Ѓорге Иванов од САД порача дека дека да отстапи од својата одлука и дека на 30 септември нема да излезе и да гласа на референдумот. ,,Два пати ја добив довербата на граѓаните за да не дозволам промена на Уставот со цел…