Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Какво време ја очекува Македонија?

До петок ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди, а сè уште ќе има и појава на магла по одделни котлини. Под влијание на нов влажен бран в сабота и ноќта кон неделата ќе има врнежи од дожд кои ќе бидат пообилни во…

Скопје како од хорор филмовите – магла и смог го прекрија главниот град

Загадувањето на воздухот во Скопје денеска речиси во сите населби е на многу високо ниво. Концентрацијата на штетните ПМ10 честичките во одделни скопски општини е 6 пати над дозволениот праг од 50 мигрограми на еден кубен метар воздух.…

Си нашол млада девојка и се развел од сопругата: По некое време доживеал вистинско…

Брачен пар од Амстердам бил во фаза на развод кога жената добила 2,1 милиони евра на лото. Сопругот кој се разведувал поради помлада девојка на суд барал дел од парите, но не добил ништо! Според неверниот сопруг, во текот на бракот тој и…

Кога ќе ја допрете оваа билка се случува нешто магично (видео)

Се работи за повеќегодишна билка која, штом некој ќе и пријде или ја допре, се повлекува „во себе“. Односно, нејзините лисја се спуштаат или протресуваат, а на тој начин оваа билка се брани. Неколку минути подоцна, кога „опасноста“…

Погледнете што се случува кога случајно ќе се сретнат мечка и човек (видео)

Во некои делови од светот мечките се многу честа појава и во урбаните средини, но секоја средба со нив не може да биде пријатна. Меѓутоа, оваа средба, снимена случајно, ќе ве насмее до солзи: by coolPick

Се сеќавате на „змијата“ на старите мобилни телефони: Еве како изгледа кога ќе стигнете до…

Веројатно сите барем еднаш сме ја заиграле „змијата“ на старите Нокиа телефони. Но, ретки се оние кои стигнале до крајот на оваа игра, а како изгледа погледнете на видеото:

Пред една година бил зависник – еве како изгледа денес

Едно момче покажало две селфи фотки, на кои се гледа колкава разлика може да направи година дена без зависност. Имено, Рајан Хардер од Минесота на Реддит објавил две свои фотографии, кои биле направени во размах од година дена, со тоа…

Кога виделе што ги брка, од страв не знаеле како да избегаат…

Деновиве, најгледани видеа на Јутјуб се шегите кои луѓето ги снимаат како би ги насмеале другите. Но, понекогаш некои од тие шеги не се смешни, барем не за оние кои не баш доброволно учествуваат во нив. Ова е една од…

Оваа банка ви уплаќа по 86.400 евра секој ден, само ако почитувате две правила

Замислете: секое утро кога ќе се пробудите, една банка на вашата сметка става 86.400 евра. Еве кои се правилата на оваа банка: Првото правило гласи: Се` што не сте успеале да потрошите во текот на денот, ви се одзема навечер! Не…

Сакате бели заби – земете банана

Како би задржале неодолива насмевка, треба да избегнуваме кафе и цигари, но и редовно да ги миеме забите. Но постои уште едно природно, бесплатно и ефикасно средство кое се крие во вашата кујна, а е најдобар пријател на вашата…

Американците и историјата: Кој, по ѓаволите, беше тој Хитлер?

Знаеме дека Американците се слаби во географија и дека немаат појма која држава каде се наоѓа, а сега ни покажаа дека не знаат ништо ниту за историјата, освен кога нивната држава е во прашање. Репортерка од Њујорк одлучила да направи…

Напивка која се прави за 5 минути, се пие 5 дена и топи 5 килограми

Вишокот килограми се опишува како прекумерно складирање масти во организмот. Мастите го загрозуваат вашето севкупно здравје, и значително влијаат на работата на органите како што се срцето, црниот дроб, зглобовите, а првенствено на колената…

Не се баш за букет: Мутираа цвеќињата во околината на Фукушима!

Еден Јапонец на Твитер постави фотографија од цвеќиња во близина на централата Фукушима. На неа се гледаат деформираните цветови што покажува колкаво е влијанието на радијацијата од хаварисаната електрана. За потсетување, нуклеарната…

Кога ќе видите како трча – ќе се смеете цел ден

Вакви видео снимки не се гледаат секој ден, но бидете сигурни дека ќе ви измами насмевка на вашето лице. Имено, овој сопственик го пуштил своето куче да трча, а она што го направило кучето ќе ве насмее до солзи. Погледнете и споделете…

Отишла на заболекар да поправи заб, добила анестезија и се пробудила, а потоа…

Триесет и осумгодишната Британка Алисон Дајверс доживеала шок откако отишла на заболекар, додека била во Германија. Несреќната жена отишла кај стоматолог за да поправи заб, а тој и` ги извадил сите заби од горната вилица! Имено,…

Ова куче првпат запознава новородено бебе. Неговата реакција ќе ви го освои срцето

Многумина тврдат дека кучињата и бебињата не можат да бидат во иста куќа. Меѓутоа, постојат безброј докази дека тоа совршено функционира. Кучињата во повеќето случаи веднаш ги прифаќаат малите бебиња и се грижат за нив. Ова семејство…