Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Бразилка фатена со еден килограм кокаин на аеродромот во Загреб – проголтала 76 капсули

Голема заплена на дрога на аеродромот во Загреб. Членовите на граничниот премин Аеродром Загреб фатија Бразилка која се обидела да прошверцува речиси еден килограм кокаин во Хрватска.

Според „Дневник.хр“, Бразилката проголтала 74 капсули во кои имало 990 грама кокаин.

„Полициски службеници од полициската управа во Загреб ја завршија кривичната истрага против 28-годишната државјанка на Бразил, осомничена за сторено кривично дело неовластено производство и трговија со дрога. Таа со авионски лет од Сао Пауло преку Лисабон пристигнала на аеродромот ‘Фрањо Туѓман’ во Загреб“, се вели во полицискиот извештај.

За време на царинскиот преглед, патничката била подложена на рендгенски преглед на стомакот, а во дигестивниот тракт на осомничената биле видливи голем број туѓи тела. Веднаш по прегледот, со цел да се заштитат здравјето и животот, на осомничената ѝ е дадена соодветна медицинска помош во клиничката болница во Загреб.

За време на нејзиниот престој во болницата, сомнежот на цариниците и полицајците бил оправдан, а докажано е дека таа носела вкупно 76 капсули наполнети со дрога кокаин, што претходно ги проголтала во Бразил. Лекот што е воведен во Хрватска на овој начин има вкупна тежина од речиси 990 грама.

Целта на пиењето капсули исполнети со кокаин била дополнителна препродажба. По завршување на кривичната истрага, осомничената е однесена во притвор, а кривичната пријава е доставена до надлежното државно обвинителство.