-5 C
Скопје
17. јануари 2021
Centar.mk – Дознај сѐ!

Author : CENTAR MKD

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија назадува на економски и политички план

CENTAR MKD
СДСМ ја зароби државата, а земјава назадува и на економски и на политички план, смета опозицијата. Преку соопштение, ВМРО-ДПМНЕ критикува дека корупцијата цвета, економијата тоне,...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Продолжуваат судењата за „Тенк“ и „Тарифа“

CENTAR MKD
Денеска во кривичниот суд ќе продолжи судењето за предметот „Тенк“ за набавка на „мерцедесот“. За овој предмет осомничени се експремиерот Никола Грувски, поранешната министерка за...
Свет

Силно невреме направи пустош: Метеоролозите ја потцениле силата на невремето, многумина останаа без струја, откажани се и летови

CENTAR MKD
Силна бура го погоди Нов Зеланд. Ветрот достигна брзина од 200 километри на час, а 200.000 луѓе останаа без електрична енергија во своите домови. Службата...
Свет

Голема трагедија го потресе светот: Се сруши авион, над 200 загинаа (видео)

CENTAR MKD
Се сруши авион на алжирската војска со околу 200 патници, пренесоа локалните медиуми. Во првичните извештаи се наведува дека нема преживеани во несреќата. Медиумите пренесоа...
Македонија

Средба на претседателот Иванов со Вселенскиот Патријарх Вартоломеј

CENTAR MKD
Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во Истанбул оствари средба со Вселенскиот Патријарх Вартоломеј I. Претседателот упатувајќи честитки по повод големиот христијански празник Воскресение Христово...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Гласањето доверба на Владата на дневен ред во Собранието

CENTAR MKD
На денешната седница во Собранието на дневен ред е барањето за гласање доверба на Владата. Барањето го поднесе опозициската ВМРО-ДПМНЕ, а истото беше потпишано од...
Македонија

Синоптичарите излегоа со најнова прогноза: Еве што се најавува со времето

CENTAR MKD
Синоптичарите излегоа со најнова прогноза. Во наредните денови во поголем дел од земјава времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност, а...
Свет

Цукерберг пред Конгресот: Моја грешка беше, жалам

CENTAR MKD
Основачот на социјалната мрежа „Фејсбук“, Марк Цукерберг сведочеше пред американскиот конгрес за скандалот со податоците на милиони корисници што завршија во рацете на „Кембриџ аналитика“....
Македонија Анализа ТОП ВЕСТИ

“Политички земјотрес” во најава: Следува тотална де-вмроизација и целосна професионализација во државните служби!

CENTAR MKD
Целосна професионализација на државната администрација, која што ќе биде сервис на граѓаните е резултатот кој што се очекува да го испорача новата Влада на премиерот...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Нови досега необјавени бомби ечеа во судница – Еве што правеше Груевски

CENTAR MKD
Експремиерот Никола Груевски слушаше бомби по 21 часот во судницата за предметот „Тенк“ за набавката на „мерцедесот“. Беа пуштени 8 бомби, од кои 4 што...
Македонија

Тажна вест: Шампионот во мото-крос е мажот пронајден починат во Гевгелија

CENTAR MKD
Мирче Ќорнаков од Гевгелија, еден од најдобрите мото – крос возачи во Македонија е човекот кој почина вчера, откако по успешното слетување со параглајдер му се...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Врзуваа кабли како бесилки за да ни испратат порака дека ние сме следни, рече Манчевски во сведочењето

CENTAR MKD
Министерот за информатичко општество, Дамјан Манчевски, на денешното рочиште за обидот за убиство на пратеникот Зијадин Села на 27 април препозна тројца од напаѓачите на...
Македонија

Адвокатите бараат изземање на судиите во „Тенк“

CENTAR MKD
Адвокатите на обвинетите во предметот „Тенк“ на специјалнотo јавно обвинителство побараа изземање на судискиот совет и на судиите од Апелација поради интервјуто на Катица Јанева...