18.8 C
Скопје
5. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Бизнис Свет

Путин до Западот: Со години нема да можете без руска нафта и гас

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека ќе поминат неколку години пред Западот да престане да користи руска нафта и гас.

Во првите 100 дена од војната во Украина, Русија заработила 93 милијарди евра од извозот на фосилни горива. Најголем дел од фосилните горива биле испратени во Европската унија, а просечната извозна цена била за околу 60% повисока од минатата година, покажа новото истражување.

Имено, според извештајот на Независниот центар за истражување на енергија и чистота на воздухот во Финска, дури 61% од рускиот извоз на фосилни горива отишол во Европската унија за околу 57 милијарди евра.

„Во однос на отфрлањето на нашите енергетски ресурси – тоа е малку веројатно во следните неколку години“, рече Путин.

Коментарите на Путин дојдоа во услови на високи приходи за извозот на нафта и гас на Русија оваа година. Цените на нафтата пораснаа за околу 50% оваа година и се тргуваат на највисоки нивоа во последните 13 години, поради оскудните залихи што и претходеа на војната, со силно закрепнување на побарувачката како што се олесни пандемијата на коронавирус.

Војната во Украина придонесува за загриженоста за снабдувањето, бидејќи Русија е главен производител на енергија под тешки санкции.

Можеби ќе ве интересира

Берни Еклстоун: Би примил куршум за Путин

M T

Путин: Ако НАТО распореди војска во Финска и Шведска, ќе одговориме на ист начин

M T

Путин до лидерите на Г7: Ако вие се соблечете тоа би било одвратна глетка

M T

Бајден: Путин го наруши мирот во Европа, сега ние стапува на сцена

M T

Санчез до Путин: Нема да победите

M T

Шолц: Санкциите ќе завршат кога Путин ќе се откаже од своите планови

M T