19.8 C
Скопје
24. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
КоронавирусСвет

Британија со речиси 54 илјади нови случаи во еден ден, највисока бројка по Европското фудбалско првенство

Велика Британија забележа 53.945 нови случаи на коронавирус – највисока дневна бројка од средината на јули по Европското фудбалско првенство.

Последен пат беа пријавени повеќе случаи на 17 јули кога беа регистрирани нови 54.674, и тоа шест дена по финалето на турнирот на „Вембли“.

Податоците од четвртокот исто така покажаа 141 повеќе смртен случај во рок од 28 дена од позитивен тест на коронавирус во споредба со 41 на 17 јули.

Минатата недела ова време регистрирани се 147 починати и 47.240 нови случаи.

Можеби ќе ве интересира

Британија во жалост, светот се збогува со кралицата Елизабета Втора

M T

Британија ќе инвестира 700 милиони фунти за нова нуклеарна централа

M T

Штрајк на 115.000 поштенски работници во Британија

M T

Британија денеска ја очекува најтоплиот ден во историјата, возовите се откажани поради жештините

M T

Британски медиуми: Поради војната во Украина, ЕУ и Британија би можеле да се вклучат во трговска војна

M T

Британија: Се очекуваат интензивни борби во источна Украина

M T