Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Centar Свет

Носењето маска го намалува ризикот од инфекција со КОВИД-19 за повеќе од 50 проценти

Носењето маски е единствената најефикасна мерка за јавното здравје во борбата против КОВИД-19 и ја намалува можноста за инфекција за 53 отсто, покажа новото истражување.

На глобално ниво, бројот на случаи на КОВИД-19 надмина 250 милиони овој месец.

Вирусот продолжува да заразува 50 милиони луѓе ширум светот на секои 90 дена поради високо преносливата делта варијанта, а илјадници луѓе умираат секој ден.

„Овој систематски преглед и мета-анализа сугерираат дека неколку лична заштита и социјални мерки, вклучувајќи миење раце, носење маски и физичко растојание, се поврзани со намалување на инциденцата на КОВИД-19“, напишаа истражувачите во БМЈ

Тие рекоа дека резултатите ја нагласуваат потребата да се продолжи со носење маски, социјална дистанца и миење раце заедно со програмите за вакцинација.

Истражувачите од Универзитетот Монаш и Универзитетот во Единбург велат дека на повеќе мерки, како што се затворање и затворање граници, училишта и работни места, потребна е дополнителна анализа за да се проценат нивните потенцијални негативни ефекти врз населението.

Познато е дека јавните здравствени или нефармацевтските интервенции се корисни во борбата против респираторните инфекции како што е грипот, а земјите ширум светот се обидуваат да ги искористат за борба против ширењето на КОВИД-19.

Сепак, досега прегледите не беа доволно силни за да им овозможат на експертите да извлечат цврсти заклучоци за ефективноста на таквите мерки во борбата против КОВИД.

Резултатите од повеќе од 30 студии од целиот свет беа детално анализирани, покажувајќи статистички значајно намалување на инциденцата на КОВИД-19 од 53 проценти, со носење маски и 25 проценти намалување на физичкото растојание.

Миењето раце, исто така, покажа значително намалување на инциденцата на КОВИД-19 од 53 проценти.

Детална анализа не беше можна за други мерки, вклучувајќи карантин и изолација, универзално затворање и затворање на границите, училиштата и работните места, поради разликите во дизајнот на студијата, мерките за исходот и квалитетот, велат истражувачите.

Носењето маски беше усвоено од многу земји на почетокот на пандемијата, но скоро две години подоцна многумина сега се откажаа од некои или сите првични барања.

Можеби ќе ве интересира

Најнова студија: Две третини од Британците кои се заразиле со омикрон, претходно прележале ковид

M T

СЗО: Бројот на заразени со Ковид-19 во светот надмина 350 милиони

M T

Врховниот суд во Њујорк ја укина одлуката за задолжително носење маски

M T

Директорот на „Фајзер“: Годишните вакцини против ковид би биле подобри од честите бустери

M T

Бројот на починати од Ковид во Полска надмина 100.000

M T

Во Грција 9 од 10 заболени од ковид се заразени со омикрон

M T