16.8 C
Скопје
22. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
КОРОНАВИРУСМАКЕДОНИЈА

89 нови лабораториски случаи Ковид 19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 656 тестови, а регистрирани се 89 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 44, Прилеп – 7, Битола и Велес – по 6, Куманово, Кавадарци и Охрид – по 4, Ресен – 3, Штип, Кичево, Гевгелија и Крива Паланка – по 2, Струмица, Кочани и Струга – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (89), регистрирани се 26 реинфекции.

Регистрирани сe 125 оздравени пациенти од: Скопје – 82, Битола – 8, Куманово и Велес – по 6, Кавадарци – 4, Неготино и Берово – по 3, Прилеп, Охрид, Струга и Крива Паланка – по 2, Тетово, Гостивар, Штип, Кратово и Крушево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, е пријавено едно починато лице од Струмица(71г), починато во болнички услови. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, не се регистрирани починати лица.

Направени се 656 тестови: ИЈЗ-63, ЦЈЗ Скопје-46, ЦЈЗ Битола-31, ЦЈЗ Прилеп-23, ЦЈЗ Тетово-6, ЦЈЗ Куманово-16, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–1, Институт за микробиологија–46, Жан Митрев (Филип Втори)-18, Авицена-23, Биотек-11, Систина-8, лабораторија Лаор-4, Синлаб-5, Ремедика-8, Плодност-2, Генеа-2, Никоб Лаб-21, ВФВ Медикал-1, Ели Медика Плус-8, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–1, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-5, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 307.

Досега во земјата се направени вкупно 2.161.598 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 342.075, бројот на оздравени пациенти е 331.865, на починати е 9.521, а бројот на активни случаи изнесува 689.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      160877, Активни   351
Куманово    18175, Активни    35
Битола      17879, Активни    37
Прилеп      15452, Активни    43
Тетово      14444, Активни    11
Кавадарци   12052, Активни    32
Велес 10770, Активни    22
Охрид 10291, Активни    21
Гостивар    10273, Активни    6
Струмица    8772, Активни     8
Штип  8735, Активни     19
Кичево      6064, Активни     6
Кочани      5545, Активни     13
Струга      5173, Активни     5
Гевгелија   4870, Активни     7
Неготино    4131, Активни     11
Ресен 3021, Активни     14
Радовиш     2831, Активни     6
Свети Николе      2793, Активни     0
Крива Паланка     2658, Активни     6
Делчево     2182, Активни     9
Берово      1870, Активни     5
Дебар 1812, Активни     1
Валандово   1600, Активни     2
Виница      1477, Активни     0
Пробиштип   1299, Активни     1
Кратово     1117, Активни     6
Богданци    1100, Активни     1
Крушево     1037, Активни     7
Демир Хисар 927, Активни      2
Македонски Брод   798, Активни      2
Демир Капија      628, Активни      0
Македонска Каменица     534, Активни      0
Пехчево     518, Активни      0
Дојран      370, Активни      0

Спонзорирано:

Можеби ќе ве интересира

Само 15 минути: 5 причини зошто е доволен и краток тренинг

M T

Кои се придобивките од пиењето кафе: омилениот пијалок на многу луѓе може да го намали ризикот од дијабетес

CENTAR MKD

СО ВОЗЕЊЕ ВЕЛОСИПЕД ДО ЗДРАВЈЕ – Благодарение на овие 7 активности, телото ќе ви биде благодарно, но и паричникот

M T

ВИТАЛЕН ЗА ЗДРАВЈЕТО – Ако ги забележите овие знаци, тогаш на вашето тело му недостасува магнезиум

M T

Мобилна апликација може да детектира Ковид-19 според анализа на гласот

M T

Откриен нов тест за мерење на антитела на Ковид, дознајте СЕ дома

M T