Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : маски

Коронавирус Во тренд...

Вакцинираните лица треба да продолжат да носат маски, покажува најново истражување

M T
Вакцинираните луѓе треба да продолжат да носат заштитни маски во јавност, бидејќи тие се уште можат да носат, а можеби и да шират, исто толку...
Коронавирус Свет

Во Романија, маските се задолжителни и на отворено

M T
Романската влада воведе нови ограничувања за да го спречи растот на нови инфекции со коронавирус, вклучително и задолжително носење маски на отворено, но одлучи да...
Коронавирус Centar Мозаик Здравје Во тренд...

Интересен експеримент од Канада: Колку не штитат обичните хируршки маски?

M T
Истражувачите од канадскиот универзитет Ватерло изведоа експерименти користејќи кукла за да симулираат лице кое седи и дише во голема просторија. Истражувањата покажаа дека со текот...
Коронавирус Во тренд...

Бајден: Mаските и вакцините најдобра заштита од делта-сојот

M T
Американскиот претседател Џо Бајден истакна дека носењето заштитни маски и вакцинирањето во области во кои доминира делта-сојот на коронавирус се најдобриот начин да се избегне...
Коронавирус Свет

Италија прогласена за земја со низок ризик од коронавирус

M T
Италија ја укина обврската за носење маски на отворено, додека земјата од денеска стана „зона со низок ризик од коронавирус“, што е главна пресвртница за...
Коронавирус Свет

Во Брисел продолжен полицискиот час, маските ќе бидат задолжителни насекаде

CENTAR MKD
Во Брисел, од понеделник, 26 октомври, маските повторно ќе бидат задолжителни насекаде и во секое време, а полицискиот час ќе биде продолжен и на граѓаните...
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Казнети 915 лица поради неносење на маска

CENTAR MKD
Во текот на изминатото деноноќие (22/23.10.2020) на територијата на Република Северна Македонија, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 915...
Коронавирус Centar

Јапонско истражување: Маските штитат, но не можат целосно да го спречат ризикот од зараза

CENTAR MKD
Јапонски истражувачи докажаа дека маските можат да обезбедат заштита од честичките на коронавирусот во воздухот, но дури и маски со професионален квалитет не можат целосно...
Коронавирус Centar Свет

Маските на отворено од денеска се задолжителни во Бугарија при собир на повеќе лица

CENTAR MKD
Од денес носењето заштитна маска на отворено станува задолжително во Бугарија, во случај на метеж и неможност за одржување физичка дистанца. Клиентите во рестораните и...
Коронавирус Македонија Во тренд...

Казни за 749 лица за неносење маски

CENTAR MKD
Во текот на изминатото деноноќие (18/19.10.2020 година) на територијата на државата, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 749 прекршоци....
Коронавирус Македонија ТОП ВЕСТИ

785 казни за неносење заштитна маска

CENTAR MKD
Во текот на изминатото деноноќие по однос на мерката за носење заштитна маска како превенција од коронавирусот регистрирани се 785 прекршоци, информираат од МВР. Министерството...
Коронавирус Македонија ТОП ВЕСТИ

Поради неносење на маски казени 528 лица

CENTAR MKD
Во текот на изминатото деноноќие по однос на мерката за носење на заштитни маски како превенција од коронавирусот, регистрирани се 528 прекршоци, информираат од МВР....