Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Македонија

Наместо во изолација, пет лица од Тетово и Гостивар ја напуштиле државата

Пет лица од Тетово и Гостивар и покрај забраната за движење, ја напуштиле државата. При контрола од страна на полициски службеници, лицата на кои им било издадено решение за изолација од Државниот санитарен и здравствен инспекторат не биле најдени дома.

Како што се наведува, А.И.(33) од тетовско Селце, Ќ.М.(55) од Тетово, малолетно лице од Голема Речица, С.М.(52) од Тетово и Н.Б.(29) од Гостивар не биле затекнати во своите домови, односно ја напуштиле државата.

По целосно документирање на случајот против нив ќе бидат поднесени соодветни поднесоци по член 206 од Кривичниот законик.

Можеби ќе ве интересира

Препорака за кратење на периодот на изолација од 10 на 7 дена

M T

Лукаревска: Само обединети ќе придонесеме државата да оди напред

M T

Англија ја намали изолацијата на пет дена за позитивните на ковид

M T

Државата дели по 600-800 денари месечно за сметки за струја за илјадници загрозени граѓани

M T

СДСМ: Мицкоски е против успесите на државата, тој знае само да блокира процеси кои се во интерес на државата

M T

МОН: Државата може да оди напред со стратешки вложувања во науката, оценка на панелистите на конференцијата „Наука за развој, заедно е возможно“

M T