Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+ Centar Свет

„Гори“ Медитеранот, температури до 53 степени

На Медитеранот, топлотниот бран се уште е во полн ек. Грција забележа највисоки температури од 1987 година, а сателитските мерења покажуваат дека тие достигнуваат и до 53 степени.

Во Турција беснеат пожари.

Ова се само некои од крајностите што ги видовме низ Европа во последните месеци, а кои научниците ги поврзуваат со климатските промени.

До крајот на месецот, треба да се знаат резултатите од истражувањето на поплавите во Германија, што ќе покаже колку човекот влијаел врз нив.

Можеби ќе ве интересира

Портокалова фаза до четврток – бремените жени и лицата над 60 години да се ослободат од работа

M T

Сончево време со температура до 43 степени

M T

Сончево и топло време, од средината на неделата температурите ќе достигнат над 40 степени

M T