Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
MeteoCentarМакедонија

Викендов ќе паднат температурите, метеоролозите прогнозираат невреме со дожд, град и грмотевици

Според информациите на Управата за хидрометеоролошки работи утре температурите на повеќе места ќе бидат над 35 целзиусови степени, а во југоисточните подрачја и над 40 степени.

Кон крајот на денот ќе има зголемена облачност, локално со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Утре од ноќните часови и во следните денови времето ќе биде променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд и грмежи. Локално ќе има појава на невреме со пообилен дожд, силни електрични празнења, силен ветер и појава на град.

Температурите значително ќе се намалат.

Можеби ќе ве интересира

Сончево и топло со температури до 31 степен

M T

Сончево време со температури до 28 степени

M T

Најмногу пријавени штети за поплавени простории и паднати дрвја

M T

И денеска пороен дожд и грмежи, во Скопје услови за невреме

M T

Големото невреме кое ја зафати Европа однесе најмалку 13 животи

M T

Деветнаесет пожарникари се справувале синоќа со штетите од невремето кое го погоди Неготино

M T