Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Технологија Во тренд...

Гугл укинува пристап на услугите за најавување на старите Андроид корисници

Ако вашиот уред работи со верзија Андроид 2.3.7 или постара верзија, повеќе нема да можете да се најавите на сметката на Google.

Google официјално ги објави најновите ограничувања за постарите Андроиди. Ако имате уред со Android 2.3.7 (најновата верзија на џинџербред) или постара верзија, Google веќе нема да ви дозволува да се најавите на вашата сметка на Google почнувајќи од 27 септември.

„Како дел од нашата тековна поддршка за безбедност, повеќе нема да дозволиме најавување на уреди со Android 2.3.7 или постара верзија – почнувајќи од 27 септември 2021 година“, велат од Google.
Компанијата предупредува дека ако се најавите на вашиот уред по 27 септември, ќе добиете грешки поврзани со најавување на услуги како што се Gmail, YouTube и Maps.

За да ги ставиме работите во перспектива, да земеме предвид дека компромитираните уреди се појавија пред речиси десет години, но со оглед на тоа што во моментов има над три милијарди активни Андроиди, овие промени ќе влијаат на повеќе луѓе – оние кои се држат до постарите технологии и оние кои не можат да купат нови паметни телефони.

Ако имате уред со Android 2.3.7 инсталиран по 27 септември, сепак ќе можете да користите некои услуги на Google ако сте најавени со прелистувач (на пример, Chrome).

Сите паметни телефони со Android 3.0 ќе можат нормално да се најават на сметка на Google, што значи дека ако вашиот стар паметен телефон поддржува надградба на софтвер, наскоро можеби е вистинското време да го направите тоа.