Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Македонија

Казни за 220 возачи за еден ден во Скопје, 51 за брзо возење

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (13.07.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територијата на град Скопје изречени се вкупно 220 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 51 санкција, 16 за возење без возачка дозвола, 16 прекршоци што ги чинат возачите на мотоцикли.

Изречени се осум санкции за користење мобилен телефон, 13 за возење под дејство на алкохол, седум за некористење сигурносен појас, пет за минување на затворен сигнал(црвено светло), 68 санкции за непрописно паркирање.

Засилените акциски сообраќајни контроли продолжуваат. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

Можеби ќе ве интересира

154 санкционирани возачи во Скопје, 65 за брзо возење

M T

163 санкционирани возачи во Скопје, 24 за брзо возење

M T

25 санкционирани возачи за затемнети стакла

M T