Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Навални: Герхард Шредер е платен од Путин

Рускиот опозиционер Алексеј Навални остро го нападна поранешниот германски канцелар Герхард Шредер, тврдејќи дека е платен од претседателот на Русија.

„Шредер е платен од Путин. Многу е разочарувачки што сега се обидува да го негира нападот со отров врз мене“, рекол Навални за германскиот дневник „Билд“.

Шредер неодамна изјави дека не постојат сигурни докази за нападот со отров на Навални, додека германската влада потврди дека се работи за напад со отров од групата новичок.

„Шредер е некогашен канцелар на најмоќната земја во Европа. Сега е само потрчко на Путин, кој штити убијци“, нагласил Навални.

Можеби ќе ве интересира

Навални се пожали на психолошко насилство

M T

Путин: Помина времето кога САД и Русија одлучуваа за сè

CENTAR MKD

Путин го слави својот 68. роденден: Верувам во можностa да ја променам судбината

CENTAR MKD

Навални излезе од болница

CENTAR MKD