Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Смени во ВМРО ДПМНЕ: Јанушев заминува, Вело Марковски влезе во извршниот комитет

ВМРО ДПМНЕ денеска избра нов Извршен Комитет.

Централниот Комитет избра нови членови во извршниот комитет на партијата, при што најголем дел се стари ликови, но како нови во овој партиски орган може да се споменат Вело Марковски, Антонио Милошоски, Рашела Мизрахи.

Од функцијата генерален секратер се повлече Игор Јанушев, од засега непознати причини, кои според партискиот лидер биле лични.

Новите членови на извршниот одбор се Владо Мисајловски,Александар Николоски, Иван Иванов, Никола Мицевски, Сергеј Попов, Гордана Димитриевска- Кочоска, Рашела Мизрахи, Стефан Андоновски, Никола Мицевски, Дафина Стојановска, Вело Марковски, Трајко Славевски, Влатко Ѓорчев, Драган Ковачки, Коце Трајановски, Марија Андоновска, Олга Лозановска, Кирил Пецаков и Антонијо Милошоски.

спонзорирано: