19.8 C
Скопје
24. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМозаикЉубов

НЕ СЕ ЗАБОРАВААТ: 4 работи што мажите ги паметат за една жена

Што прво ве потсетува на некоја личност кога ќе помислите на неа? Секако дека за секој човек ќе кажете нешто различно, но има работи кои го поврзуваат. Некои ќе се сетат на нечии убави очи, некои насмеани, а некои забавни и авантуристички.

Според студијата на психолозите, заклучено е дека мажот прво ги забележува следниве карактеристики кај жената и најдолго ги памети:

1. Радост и оптимизам

Оптимистите се исклучително привлечни бидејќи зрачат со посебна енергија, а сите луѓе сакаат да бидат во добро и позитивно друштво. Радоста и оптимизмот на жената е она што често ги привлекува мажите и остава длабока трага. Позитивното расположение е една од најатрактивните карактеристики на двата пола. Таквите жени имаат вистинска дарба – знаат дека го сакаат животот, се чувствуваат среќни и оваа состојба ја пренесуваат на блиските луѓе.

2. Верување во себе

Жените кои веруваат во себе можат да бидат попривлечни дури и од најголемите убавици. Самодовербата ја отвора вратата за среќа во многу области од животот, вклучувајќи ја и љубовта. Непобедливата доверба на жената во сопствената привлечност се пренесува на потсвесно ниво на мажот, така што таквата жена се памети долго време.

3. Искрена смеа

Искрената насмевка, добрината и добрата волја никогаш нема да престанат да бидат привлечни. Кога ќе најдете насмевка во морето од мрачни лица, насмевката ќе се појави на вашето лице. Затоа луѓето со искрена и честа насмевка, без разлика на полот, долго се паметат и оставаат убава трага на срцето.

4. Љубезност и емпатија

Овие особини се исклучително важни во љубовта, а кога мажот ќе запознае жена која е љубезна и сочувствителна кон светот околу неа, можно е да размислува за неа. За жал, добрината денес стана реткост во многу култури, но секако е ненадмината. Вистински привлечна личност, навистина треба да зрачите со добрина и енергии на мир и љубов.

Можеби ќе ве интересира

Маж во Швајцарија си ја убил сопругата, го ранил зетот па се самоубил

M T

Уапсен маж откако се приближил до ковчегот на кралицата Елизабета Втора

M T

Жена и две мали деца загинаа во железничка несреќа во Хрватска

M T

Загина маж од Неготино откако бил удрен од товарен воз

M T

Тешко повредена жена од струшко откако автомобил излетал од патот

M T

Маж со секира убил жена во Берлин

M T