Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » ракети
Свет

Северна Кореја лансираше две крстосувачки ракети

M T
Денеска Северна Кореја најверојатно тестирала две крстосувачки ракети кон Жолтото Море, изјави јужнокорејски воен претставник. Лансирањето се случи кога јужнокорејскиот претседател Јун Сук-Јол одржа прес-конференција...
Војна во УкраинаСвет

Русија: Планираме да изградиме и распоредиме околу 50 нови ракети „Сармат“.

M T
Русија планира да изгради и распореди околу 50 нови интерконтинентални балистички ракети „Сармат“, способни за нуклеарни напади до крајот на есента, изјави генералниот директор на...
Свет

САД одобрија продажба на ракети во Саудиска Арабија, во вредност од 650 милиони долари

M T
Администрацијата на Џо Бајден одобри продажба на оружје на Саудиска Арабија во вредност од 650 милиони долари. Во соопштението на Пентагон се вели дека дозволата...
Свет

Џихадистите користеле цивилно возило за ракетен наад на аеродромот во Кабул

M T
Цивилно возило најверојатно било користено како импровизирана платформа во утринскиот ракетен напад на аеродромот во Кабул, пренесува Си-Ен-Ен. Видеото до кое дојде Си-Ен-Ен покажува возило...
Свет

Три ракети паднаа за време на молитва во близина на претседателската палата во Кабул

M T
Најмалку три ракети беа истрелани денеска во Кабул, пред говорот на претседателот на Авганистан, Ашраф Гани, а по повод почетокот на муслиманскиот празник Курбан Бајрам....