17.8 C
Скопје
23. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » конфликт
СВЕТ

Анкара: Четворица турски војници загинаа во конфликтот во северниот дел на Ирак

M T
Четворица турски војници загинаа во судир со милитанти во северен Ирак, соопшти турското Министерство за одбрана. Министерството соопшти дека инцидентот се случил во регион каде...
СВЕТ

Курти: Русија може да се обиде да го прошири конфликтот преку своите посредници на Балканот

M T
Во изјава за Си-Ен-Ен, косовскиот премиер Албин Курти рече дека Србија сака европски пари, руско оружје, кинески инвестиции и американска толеранција и дека не е...
Војна во УкраинаСВЕТ

Лавров: Испраќањето мировници на НАТО, директен конфликт меѓу НАТО и Русија

M T
Испраќањето мировници на НАТО во Украина би довело до директна конфронтација меѓу руските вооружени сили и алијансата, изјави шефот на руската дипломатија Лавров. Говорејќи пред...
Војна во УкраинаСВЕТ

Австрискиот претседател оптимист: Уверен сум дека конфликтот во Украина ќе го ставиме под контрола

M T
Австрискиот претседател Александар ван дер Белен се надева на примирје во Украина, но стравува дека ситуацијата во таа земја нема толку брзо да се смири....
СВЕТ

Марија Захарова: Киев се подготвува за воено решение на конфликтот во Донбас

M T
Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захаров денеска изјави дека Украина се подготвува за воено решение на конфликтот во Донбас. „Наместо да стави...
СВЕТ

Путин: Русија сака да избегне конфликт со Украина и со Западот

M T
Претседателот на Русија, Владимир Путин, изјави дека Русија добила генерално позитивен одговор на безбедносните предлози што ги доставила до САД овој месец и дека преговорите...