11.8 C
Скопје
26. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » берлин
Македонија

Османи во работна посета на Берлин

M T
Министерот за надворешни работи Бујар Османи, денеска ќе престојува во работна посета на Сојузна Република Германија, каде ќе има средба со државната министерка на Сојузна...
Свет

Руски дипломат пронајден мртов во Берлин, се претпоставува дека паднал од прозор

M T
Германската полиција откри тело на руски дипломат пред амбасадата на земјата во Берлин. Извештаите велат дека мажот паднал од прозорецот. Починатиот бил 35-годишен секретар во...
Свет

Германскиот министер за надворешни работи -новата талибанска влада не дава причина за оптимизам

M T
Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас денеска изрази загриженост за составот на привремената влада формирана од Талибанците во Авганистан, но нагласи дека Берлин е...
КоронавирусСвет

Еден починат и 600 уапсени на протестот во Берлин против корона-мерките

M T
Полицијата во Берлин објави дека 49-годишен маж починал откако полицијата го уапсила за време на протестот против мерките во борбата против коронавирусот што се одржа...
Свет

30 истрели кон бар во Берлин – повредени тројца мажи од Нови Пазар

M T
Тројца мажи од Нови Пазар се ранети синоќа во пукање пред кафеана на берлинската улица Милерштрасе, јаввија регионалните медиуми. Тие биле пренесени во болница со...
Свет

Полициски час во Берлин и Франкфурт

CENTAR MKD
Градските власти на Берлин и Франкфурт одлучија да воведат полициски час и мерки за ограничување на социјалниот контакт поради загрижувачкото зголемување на бројот на лица...