Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » средношколци
Македонија

Шаќири: Нa 255.000 основци и средношколци им посакувам вредно да учат и да ги надоградуваат знаењата и вештините, како влог во посакуваната иднина за себе и за татковината

M T
Први септември означува нови почетоци. Почеток на нови подвизи и нови успеси. Посебно среќен ме прави тоа што новата учебна година ја почнуваме со отворени...
Македонија

МЖСПП: ГЛОБЕ програмата рестартирана со американска помош – Основците и средношколците преку испитувањa, набљудувања и мерења ќе учат за животната средина

M T
Амбасадорката на САД Кејт Мари Брнз, придружувана од министерот за животна средина Насер Нуредини, министерката за образование и наука Мила Царовска, градоначалникот на општина Ѓорче...
Македонија

Царовска: финансиската едукација на средношколците е важен аспект на процесот на нивна подготовка за успешен настап на пазарот на трудот, затоа работиме на нејзино унапредување

M T
Раната финансиска едукација е од исклучително значење за младите. Тие мора навремено да се запознаат со основните термини, поими и информации врзани за финансиите и...
Македонија

На 15 септември истекува рокот за аплицирање за средношколски стипендии

M T
Министерството за образование и наука информира дека во тек е аплицирањето на новите конкурси за доделување на средношколски стипендии за учебната 2021-2022 година, како и...
Македонија

Царовска: Средните училишта ги отворивме за учениците, посакувам успешна учебна година и почитување на мерките за заштита

M T
Средношколците најдобро знаат што значи враќањето на училиште. Дел од генерациите во изминатата година и половина искусија како е да имаат настава со физичко присуство...
КоронавирусМакедонија

Само средношколците од Тетово и Гостивар со онлајн настава, другите со физичко присуство

M T
Тетово и Гостивар ќе ја почнат новата учебна година онлајн, поради состојбата со коронавирусот. Мерката ќе важи две недели само за средните училишта во овие...
МакедонијаВо тренд...

Царовска и средношколците со заеднички став: Наставата со физичко присуство е најдобра опција, апел да се почитуваат протоколите

M T
Сојузот на средношколци денеска на онлајн состанок со министерката Мила Царовска, ја поздрави одлуката на Владата за започнување на новата учебна година со физичко присуство...
CentarБизнис

Државата дели пари на младите – Картички од по 50 евра, еве како и за што ќе може да се потрошат

CENTAR MKD
Средношколците не помлади од 16 години и редовните студенти не постари од 29 години се дел од листата корисници на финансиска поддршка предвидена со третиот...