Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МакедонијаТОП ВЕСТИ

МОН: Почетокот на второто полугодие одложен за први февруари

Почетокот на второто полугодие во основните и средните училишта се одложува за први февруари годинава, одлучи Владата на Република Северна Македонија сношти на владина седница по препорака на Главниот координативен кризен штаб и согласно епидемиолошките информации дека земјата се наоѓа во пик на заразата. Согласно одлуката, наставата со физичко присуство во училиштата продолжува на првиот ден од месец февруари.

Оваа одлука нема да влијае на крајот на учебната година и таа ќе заврши на 10 јуни како што е предвидено во календарот за наставната програма за основно и средно образование, со соодветна адаптација на наставните планови.

Апелираме до родителите, наставниците и учениците и за време на продолжениот распуст максимално да се придржуваат до мерките и препораките за заштита од ковид-19, во домашни услови и на отворено.

Можеби ќе ве интересира

СДСМ: Почеток на учебната година со поголеми плати за наставниците и инвестиции во образованието

M T

МОН воведува нови студентски стипендии во академската 2022-2023 година

M T

Шаќири: МОН годинава ќе реконструира четири училишта во Гостивар

M T

МОН: Одборот за евалуација на високото образование е гарант за понудата на поквалитетни, атрактивни студиски програми

M T

Почна второто полугодие, од МОН смируваат дека не е голема бројката на заразени ученици и наставници

M T

Со инвестиција на МОН набавено е современо концертно пијано за учениците и наставниците од државното музичко училиште во Скопје

M T