Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » царовска » Page 2
Македонија

Царовска: Учениците ќе бидат дел од ПИСА тестирањето во 2022 година, во тек се пробно тестирање и интензивни подготовки за постигнување подобри резултати

M T
Северна Македонија ќе учествува во меѓународното ПИСА тестирање кое го организира ОЕЦД, а ќе се спроведе во 2022 година и за таа цел интензивно се...
Македонија

Царовска: Учебниците на Брајово писмо се чекор плус кон квалитетно и инклузивно образование за сите деца

M T
Со печатењето на учебници за децата со оштетен вид покажуваме дека за Владата и за Министерството за образование и наука сите деца се еднакви иако...
Македонија

Царовска: Апелирам на почитување на протоколите, само така може да продолжат учениците и наставниците да бидат среќни на училиште

M T
Од увидот кој и лично како министерка и еден поширок тим во МОН го извршивме во изминатиот период во голем број училишта низ општините во...
Македонија

Царовска за ефектите од „Учи паметно, работи стручно“: 1.384 ученици запишани во дуални паралелки, го постигнавме очекуваниот резултат

M T
Кампањата „Учи паметно, работи стручно“ на Министерството за образование и наука ги даде првите ефекти. За 6% е зголемен бројот на ученици кои оваа учебна...
Македонија

Царовска: Со поддршка на Алкалоид отворивме дуална паралелка за фармацевтски техничар во средното медицинско училиште во Скопје

M T
Постојано се зголемува интересот кај бизнис заедницата за вклучување во реализација на концептот на дуално образование во средните стручни училишта кој подразбира повеќе практична обука...
Македонија

Царовска: Учебната 2021-2022 е година на крупни промени за поквалитетно образование, среќно на сите ученици и наставници!

M T
Големо е задоволството што после година и половина, денес повторно гледаме полни училишта и училници со ученици и наставници, ја гледаме вообичаената слика на која...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Царовска: Образованието е најважната инвестиција во животот – на учениците, наставниците и на родителите им посакувам успешна реформска учебна година

M T
Новата учебна 2021-2022 година започнува на 1 септември со отворени училишта за сите ученици. Образовниот систем е целосно подготвен за тоа. Изминатиот период интензивно се...
Македонија

Царовска во Гази Баба: Училиштата ќе бидат подготвени за прием на ученици и за непречена реализација на учебната година со која започнуваат најкрупните образовни реформи досега

M T
Училиштата интензивно се подготвуваат за новата учебна година. Тоа е процес кој е започнат уште поодамна, така што очекувам да бидат целосно подготвени за прием...
Македонија

Царовска: Целосно се набавени новите дидактички и нагледни средства за училиштата во Прилеп и истите веќе им се доставени

M T
Целосно е набавена дидактиката по новата Концепција за основно образование, како и нагледните средства и истите се веќе доставени до училиштата и поставени во училниците....
Македонија

Царовска на состанок со директорите на училиштата: Подготвени сме за успешна учебна година и спроведување на реформите според планот

M T
Министерката за образование и наука Мила Царовска, денеска одржа редовен координативен состанок со директорите на основните училишта, на којшто беше заклучено дека училиштата се подготвени...
Македонија

Царовска: студентите ги вклучуваме во креирањето на младинските политики,субвенционираниот студентски оброк и воведените нови и зголемени износи на стипендии се нивни барања

M T
Младите мора да бидат задоволни од грижата на државата кон нив и од можностите кои им ги обезбедува за остварување на личните и професионални цели....
Македонија

Царовска со студентите на УГД: Заложбата за поголема финансиска поддршка на младите ја остваруваме преку нови и зголемени стипендии и субвенциониран студентски оброк

M T
Министерката за образование и наука Мила Царовска денеска на средба со студентите од Универзитетот “Гоце Делчев” во Штип истакна дека изминатата година се направени две...
Македонија

Царовска за ТВ Клан: Воведувањето на дигиталните учебници ќе значи светлосен скок во образовниот процес

M T
Создавањето на дигитални алатки, на дигитални учебници значи светлосни години скок во образовниот процес. Тоа значи дека нашите ученици денеска учат многу повеќе од мултимедија...
Македонија

Царовска и Шабани на средба со студентите од УЈИЕ: младинскиот стандард евисок приоритет на државните политики

M T
Грижата и посветеноста на државата кон младите влијае на нивното задоволство и желбата да се реализираат како личности во својата земја и да придонесат за...
Македонија Во тренд...

Царовска и средношколците со заеднички став: Наставата со физичко присуство е најдобра опција, апел да се почитуваат протоколите

M T
Сојузот на средношколци денеска на онлајн состанок со министерката Мила Царовска, ја поздрави одлуката на Владата за започнување на новата учебна година со физичко присуство...
Македонија Во тренд...

Царовска: ВМРО-ДПМНЕ им должи одговори на наставниците зошто блокира раст на плати и вработување на неопределено

M T
Министерката за образование и наука Мила Царовска ги повика наставниците да побараат објаснување од опозициските пратеници зошто не ја почитуваат и вреднуваат работата на наставниот...
Македонија

Царовска: создаваме општество во кое различностите во јазикот и културата ќе се гледаат како предност

M T
Образовниот систем е местото каде се создаваат граѓани со вистински вредности кои знаат да ги почитуваат различностите, да бидат толерантни живеејќи во мултиетничка средина во...
Македонија

Царовска во Куманово: Учениците ни се важни, затоа создаваме квалитетно образование во цела држава

M T
Министерката за образование и наука Мила Царовска и министерот за внатрешни работи денеска го посетија ОУ “Христијан Карпош” во Куманово, каде во тек се градежни...
Македонија

Царовска го посети обновеното училиште во Заполжани: Обезбедуваме современи услови за настава за секое дете

M T
Министерките за образование и наука и за одбрана, Мила Царовска и Радмила Шекеринска и министерот за локална самоуправа Горан Милевски, денеска го посетија обновеното училиште...
Македонија

Царовска од Битола: ВМРО-ДПМНЕ никогаш не се усрами и не се извини што нашите граѓани ги нудеше како евтина работна сила

M T
„Работниците со години беа на маргините, а нашите најранливи граѓани ги оставивме на инвеститорите и ги продававме како евтина работна сила. Од тоа не се...