Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » царовска » Page 3
Македонија

Царовска од Битола: Како може некој да биде патриот, а да не се грижи за тоа дали ќе имаме лекари и наставници?

M T
„Горда сум што по 30 години конечно зборуваме за реформи и инвестираме во образованието. Нема држава која сака европски и светски стандарди, а притоа не...
Македонија

Царовска: Со вработување на 500 образовни асистенти се грижиме и создаваме образование за секое дете

M T
Во тек е јавен оглас за вработување на 500 образовни асистенти кои ќе бидат поддршка на децата со попреченост вклучени во редовната настава. Врвна цел...
Македонија

Царовска: Студентските стипендии се зголемуваат на 6.050 денари

M T
Студентите од новата академска година ќе добиваат речиси двојно повисоки стипендии со цел да го стимулираме и вреднуваме нивниот труд, знаења и успеси, но и...
Македонија Во тренд...

Царовска на средба со младите: Од септември учениците ќе добиваат зголемени стипендии од 3.500 денари

M T
Во просек за 11 % се зголемуваат ученичките стипендии кои ќе се исплаќаат со стартот на новата учебна година. Со владината одлука којашто е донесена...
Македонија

Царовска: Свети Николе добива современо стручно училиште и подобри услови за сместување на учениците

M T
Со инвестиција од 25 милиони денари од Министерството за образование и наука Свети Николе ќе добие современо стручно училиште, но и многу подобри услови за...
Македонија

Царовска: Заедно со Швајцарската амбасада и проектот Е4Е планираме вложување и развој во стручното образование за следните 5 години

M T
Министерството за образование и наука заедно со Швајцарската амбасада и со Швајцарскиот проект „Образование за вработување во Северна Македонија“(Е4Е@мк) на работилница ги планира активностите за...
Македонија

Царовска:Студентите од октомври ќе добиваат финансиска поддршка засубвенциониран оброк

M T
Студентите од октомври ќе добиваат финансиска поддршка за субвенциониран студентски оброк. Средствата ќе се уплаќаат директно на лична сметка, со што ќе имсе даде можност...
Македонија

Царовска со порака до деветоодделенците и матурантите: продолжете успешно да гизаокружувате образовните етапи, стекнувањето знаење е најисплатлива инвестиција

M T
Овие денови полуматурантите беа исправени пред голема дилема, каде да ја продолжат образовната надградба. Испративме голем број пораки и до нив и до нивните семејства...
Македонија

Царовска: Создаваме современо и квалитетно образование со инвестиции во училиштата, наставните програми и наставниот кадар

M T
Премиерот Зоран Заев, министерката за образование и наука, Мила Царовска и градоначалникот на Општина Ѓорче Петров, Александар Наумоски денеска ја посетија новата спортска сала во...
Македонија

Заев и Царовска: После 60 години ООУ ,,Јоаким Крчоски” во село Волково добива нова современа спортска сала

M T
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со министерката за образование и наука Мила Царовска и со градоначалникот на Општина Ѓорче Петров...
Македонија

Царовска: Се подготвуваме сите ученици од септември да се вратат во училиште

M T
Министерството за образование и наука подготви три сценарија за старт на учебната година од први септември кои заедно со протоколите денеска беа презентирани на Главниот...
Македонија

Царовска: Продолжува доделувањето на стипендиите “Борис Трајковски”, од годинаванаменети за студирање на престижниот британски Универзитет Јорк

M T
Министерката за образование и наука Мила Царовска, претседателот на државата Стево Пендаровски и претставници од Сити Колеџ од Солун, којшто е европски кампус набританскиот Универзитет...