22.8 C
Скопје
25. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » министер
БизнисСвет

Германски министер за економија: На Украина ѝ се потребни 350 милијарди долари за реконструкција

M T
Германскиот министер за економија Роберт Хабек денеска објави дека, според проценките на сопствените Киев, на Украина ѝ се потребни 350 милијарди долари за реконструкција. Германскиот...
Македонија

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири ќе учествува на Самитот на ОН за трансформација на образованието

M T
Министерот за образование и наука Јетон Шаќири ќе учествува на Самитот за трансформација на образованието, што од 16 до 19 септември ќе се одржи во...
Македонија

Португалскиот министер за надворешни: Во политиката не е целта да се постигне се, туку она што е возможно

M T
Португалскиот министер за надворешни работи Жоао Гомеш Кравињо кој е во официјална посета на Македонија, рече дека им верува на бугарските политичари во дадениот збор...
Свет

Убиен министер и син на поранешен претседател на Доминиканска Република

M T
Министерот за заштита на животната средина на Доминиканската Република, Орландо Хорхе Мера е убиен во неговата канцеларија. Осомничениот за убиството кој бил пријател на убиениот...
Свет

Словенечкиот министер за земјоделство поднесе оставка поради хотелска сметка

M T
Словенечкиот министер за земјоделство Јоже Подгоршек денеска поднесе оставка поради афера за неплаќање на една хотелска сметка. Според пишувањата на медиумите, Подгоршек во јануари годинава...
Македонија

Бујар Османи денеска ќе се сретне со министерот за надворешни работи на Романија, Богдан Ауреску

M T
Министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Бујар Османи ќе биде домаќин на министерот за надворешни работи на Романија, Богдан Ауреску, кој ќе престојува...
Војна во УкраинаСвет

Украинскиот министер: Мојата агенда има три точки – оружје, оружје и оружје

M T
Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба, е во Брисел на разговори со сојузниците во НАТО. Говорејќи на прес-конференција со генералниот секретар на НАТО,...
Војна во УкраинаСвет

Поранешен руски министер за надворешни работи: Путин не е разумен, нема да ја добие војната

M T
Поранешниот министер за надворешни работи на Руската Федерација Андреј Козирев остро ја критикуваше војната на неговата земја во Украина. Имено, тој не смета дека рускиот...
Војна во УкраинаСвет

Британскиот министер за одбрана: Инвазијата на Путин во Украина ќе стане брутална

M T
Инвазијата на рускиот претседател Владимир Путин на Украина ќе стане уште побрутална, изјави британскиот министер за одбрана Бен Валас. „Секој што размислува логично не би...
Македонија

Димковски му ја предаде функцијата министер за земјоделство на новиот министер Николовски

M T
Заменик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, официјално му ја предаде функцијата на новиот министер Љупчо Николовски. Примопредавањето се случи на терен, на откупен...
Македонија

Јетон Шаќири е новиот министер за образование и наука

M T
Јетон Шаќири ја презеде функцијата министер за образование и наука од Мила Царовска. “На новиот министер за образование и наука, мојот почитуван досегашен колега Јетон...
МакедонијаВо тренд...

Јованка Тренчевска ја презеде функцијата министер за труд и социјална политика

M T
Во Министерството за труд и социјална политика денеска се изврши примопредавање на функцијата министер за труд и социјална политика. Новоименуваната министерка Јованка Тренчевска ја презеде...
+Свет

Поранешен авганистански министер сега работи како доставувач во Германија

M T
Сајед Садаат беше министер за комуникации во авганистанската влада пред да се пресели во Германија во септември минатата година во потрага по подобра иднина. Сега...
Свет

Напад врз куќата на авганистански министер, загинаа најмалку четири лица

M T
Најмалку четири лица загинаа, а повеќе од 10 се повредени откако милитантите ја бомбардираа куќата на авганистанскиот министер за одбрана Бизмилах Кан Мохамади. Авганистанскиот министер...