Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » оон
Македонија

Заев: Обединетите Нации се симбол за глобалниот мир и безбедност

CENTAR MKD
Годинава Организацијата на Обединетите нации одбележува значаен јубилеј – 75 години од основањето. По тој повод, премиерот Зоран Заев на социјалните мрежи напиша дека ОН...
Македонија Во тренд...

Пендаровски попладнево ќе се обрати на 75. Генерално sобрание на ОН

CENTAR MKD
Претседателот Стево Пендаровски денеска преку видеопорака ќе се обрати на Генералната дебата во рамки на 75. Генерално sобрание на Обединетите nации. Поради пандемијата од Ковид-19,...
Свет

„Сите мораме да соработуваме“, порачаа светските лидери на годишнината на Обединетите нации

CENTAR MKD
Светските лидери за време на специјалната сесија на ООН посветена на 75-годишнината од основањето на таа организација се согласија дека е потребна посилна соработка. Тоа...
Коронавирус Свет

Гутереш: Ширете го мирот за да се борите со коронавирусот

CENTAR MKD
Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, во своето годишно обраќање во Генералното собрание на светската организација истакна дека повторно ќе се заложи за општи примирја...
Свет

Итна седница на ОН за спорниот закон за безбедност за Хонгконг што го донесе Кина

CENTAR MKD
САД и Велика Британија побараа седница на Советот за бесбедност на ОН за спорниот закон за безбедност, кој Кина го донесе за Хонгконг, што ќе...