32.8 C
Скопје
3. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Премиерот Ковачевски предводи владина делегација на Самитот на ЕУ за Западен Балкан

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски на Самитот на Европската Унија за Западен Балкан, кој се одржува денеска и утре во Брисел ја предводи владината делегација во која е вицепремиерот задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ и министерот за надворешни работи Бујар Османи.

Во рамки на работната посета на Брисел, предвидено е премиерот Ковачевски, заедно со претседателот на Република Србија Александар Вучиќ и премиерот на Република Албанија, Еди Рама да одржат прес-конференција.

Прес-конференција ќе можете да ја следите на следниот линк:

Можеби ќе ве интересира

Францускиот предлог модификуван во насока на забелешките на Ковачевски во Брисел

M T

Чешка денеска го презема претседавањето со ЕУ: Украина, климатската криза и мигрантите во фокусот на агендата

M T

Ковачевски: Денеска по средбата со владината коалиција ќе го објавиме предлогот од француското претседателство

M T

Костадиновска-Стојчевска за „Топ Ченел“: Стратешка цел е да бидеме дел од ЕУ, како Македонци со македонска култура и македонски јазик

M T

СДСМ: Ковачевски го бранеше македонскиот идентитет, Мицкоски прифати погубна резолуција на ЕПП

M T

Започна Самитот на НАТО во Мадрид – Пендаровски ја предводи македонската делегација

M T