Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија Во тренд...

Пендаровски попладнево ќе се обрати на 75. Генерално sобрание на ОН

Претседателот Стево Пендаровски денеска преку видеопорака ќе се обрати на Генералната дебата во рамки на 75. Генерално sобрание на Обединетите nации.

Поради пандемијата од Ковид-19, годинава Генералното sобрание се одвива без физичко присуство на светските лидери во седиштето на Обединетите nации во Њујорк.

Видеопораката ќе биде емитувана во салата на Генералното sобрание на ОН, каде што ќе бидат присутни претставници на секоја од земјите членки.

Предвидено е обраќањето на претседателот Пендаровски да биде емитувано на сесијата што започнува во 15:00 часот по средноевропско време.

Темата на 75. сесија на Генералното sобрание на ОН е „Иднината што ја сакаме, Обединетите nации што ни требаат: Потврдување на нашата колективна посветеност на мултилатерализмот – соочување со Ковид-19 преку ефективна мултилатерална акција“.

Можеби ќе ве интересира

Почина претседателот на Европскиот парламент Дејвид Сасоли

M T

Казахстанскиот претседател: Покрената е антитерористичка операција

M T

Полскиот претседател по вторпат заразен со коронавирус

M T

Медлин Олбрајт назначена за претседател на Комитетот за одбранбена политика на САД

M T

Претседателот на Европскиот суд за човекови права, Роберт Спано, доаѓа во земјава

M T

Заев: За претседател Албанец потребно е мнозинство и од неалбанското гласачко тело

M T