30.8 C
Скопје
3. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Мозаик

Само 43 луѓе во светот имаат „златна крв“

Можеби е крајно време да дознаете која е вашата крвна група, бидејќи можеби и вие сте еден од луѓето кои во себе носат „златна крв“.

Постојат четири основни типови на крвни групи, A, B, AB и 0, а секоја од нив може да биде позитивна или негативна, во зависност од тоа дали Rh факторот е присутен или отсутен.

Нулта крвна група е најчеста. Најретката е крвната група Rhnull, која експертите сакаат да ја нарекуваат „златна крв“. Според достапните податоци, само 43 луѓе на овој свет ја имаат оваа крвна група, а таа е откриена во 1961 година.

Оваа најретка крвна група нема ниту еден од 50-те антигени од системот Резус.

Иако овие луѓе можат да даруваат крв на секого, само неколку луѓе можат да им го спасат животот. Затоа, доколку некогаш им биде потребна трансфузија, луѓето кои имаат златна крв се охрабруваат да даруваат крв.

Можеби ќе ве интересира

Од хемиската фабрика Азот евакуирани 250 луѓе, меѓу кои и многу деца

M T

Чувајте ги овие 5 работи за себе: Повеќето луѓе немаат приватен живот и не сфаќаат колку е тоа ОПАСНО

M T

Хороскопски знаци кои не ги сакаат луѓето

M T

Индија: Луѓето ги ризикуваат своите животи за да добијат вода

M T

Зеленски потврди: 60 луѓе загинаа во училиштето кое беше бомбардирано од Русите

M T

Речиси 500 луѓе се евакуирани од Азовстал и Мариупол во текот на ноќта

M T