16.8 C
Скопје
13. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » израел
Свет

Сирија тврди: Израел нападна цели јужно од Дамаск, повредено е едно лице

M T
Сириските воени претставници соопштија дека Израел утринава нападнал цели јужно од главниот град Дамаск, објавија сириските државни медиуми. Израелски авиони наводно извршиле напад јужно од...
Свет ТОП ВЕСТИ

Иран: Ќе го нападнеме срцето на Израел во случај на најмал потег против Исламската Република

M T
„Иранските вооружени сили ќе се фокусираат на срцето на Израел доколку тој направи најмал потег“ против Исламската Република“, изјави денеска претседателот Ебрахим Раиси за време...
Војна во Украина Свет

Израел евакуира деца болни од рак со специјален лет од Киев

M T
Израелскиот амбасадор во Романија Дејвид Саранга и неговите колеги евакуираа единаесет украински деца болни од рак од Киев во Израел. Израелскиот детски медицински центар Шнајдер...
Коронавирус Свет Во тренд...

Израелски функционер: Ковид-19, веројатно, никогаш нема да исчезне

M T
Генералниот директор на Министерството за здравство на Израел, Нахман Еш, денеска изјави дека Ковид-19 веројатно никогаш нема да исчезне додека новата потподелба на омикрон БА.2...
Коронавирус Свет Во тренд...

Израел ги укина ковид-сертификатите додека се соочува со најголем број заразени

M T
Израел се откажа од речиси сите правила кои бараат од луѓето да го покажат вакциналниот статус за влез во објекти, и покрај рекордниот број на...
Коронавирус Свет

Потврдена нова варијанта на корона вирусот во Израел

M T
Нова варијанта на корона вирусот, кој предизвикува загриженост во светот е потврденa во Израел. Присуството на новата варијанта наречена Б.1.529 во Израел била потврдена од...
Коронавирус Свет Во тренд...

Во Израел откриена мутација на делта-сојот од коронавирус, момче сместено во карантин

M T
Израел го потврди првиот случај со мутација на делта-сојот на коронавирус, кој претходно беше откриен во некои европски земји, објави Министерството за здравство. Како што...
Коронавирус Свет

Нов рекорд во Израел – речиси 11.000 луѓе се заразиле за еден ден

M T
Израел во вторникот потврди речиси 11.000 новoзаразени, нов рекорд од појавата на пандемијата на коронавирус и покрај водечката кампања за вакцинација во светот. Во изминатите...
Свет

Израелски авиони бомбардираа цели на Хамас во Газа

M T
Израелски воени авиони бомбардираа позиции на Хамас во Газа како одговор на запаливи балони ослободени од таа палестинска енклава и предизвикаа пожари во јужен Израел,...
Коронавирус Свет Во тренд... ТОП ВЕСТИ

Третата доза на вакцина значително го намалува ризикот од инфекција, откриваат израелските експерти

M T
Третата доза на вакцината против Ковид-19 на компанијата „Фајзер“ значително ја подобри заштитата од инфекција и сериозни болести кај луѓе на возраст од 60 години...
Свет

Директорот на ЦИА го предупреди Израел да не прифаќа инвестиции од Кина

M T
Директорот на ЦИА, Вилијам Барнс, го предупреди израелскиот премиер Нафтали Бенет за опасностите од кинеските инвестиции во Израел, особено во ИТ секторот и големите инфраструктурни...
Коронавирус Свет

Во Израел од денеска т.н. „зелена карта“, ќе се употребува речиси во сите области од јавниот живот

M T
Во Израел стапи на сила одредбата за да се покаже т.н „зелена пропусница“ за речиси сите области од јавниот живот поради масовното зголемување на инфекциите...
Свет

Ескалира дипломатската криза меѓу Израел и Полска

M T
Дипломатската криза меѓу Израел и Полска ескалираше откако полската влада му наложи на својот амбасадор во Израел да не се враќа на својата функција по...
Свет

Израел побара меѓународна помош за борба против шумските пожари во Ерусалим

M T
Израел вчера побара меѓународна помош за борба против пожарите што избија во околината на Ерусалим. Според официјалните податоци, најмалку 17 квадратни километри шума веќе се...
Свет

Израел и Хамас се поблиску до конфликт отколку до мир

M T
Израел и Хамас се поблиску до продолжување на вооружениот судир отколку постигнување примирје, објави вчера израелската веб -страница Ynet News. Веб -страницата наведе дека индиректните...
Свет

Израел потпиша договор за испорака на радари на германската армија

M T
Израелската компанија „Израел Аероспејс индустрис“ потпиша договор вреден 200 милиони евра (237 милиони долари) за испорака на напредни радари на германската армија. „Четири радарски системи...
Коронавирус Свет Во тренд...

Израел почнува со вакцинација со трета доза од вакцината

M T
Израелскиот премиер, Нафтали Бенет, објави дека земјата ќе започне да дава трета доза од вакцината против коронавирус на лица постари од 60 години, кои претходно...