26.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » нуредини
Македонија

НУРЕДИНИ: Усвоен Предлог – Законот за Студенчишко Блато, се исполнува препораката на УНЕСКО

M T
На денешната 85-та Седница, Владата на Република Северна Македонија го усвои Нацртот на Законот за прогласување на Студенчишко Блато за заштитено подрачје во категорија IV...
Македонија

Министерот за животна средина и просторно планирање Нуредини ќе одржи прес-конференција во врска со отворањето на понудите од тендерот за доделување на концесија за водата на Црна Река

M T
Денеска, 7 септември 2022 година (среда) со почеток во 14:30 часот. На прес-конференцијата ќе се обрати министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини...
Македонија

Нуредини: Потребни се усогласени и координирани активности за подобра заштита на прекуграничните заштитени подрачја

M T
Министерот за животна средина и просторно планирање, Насер Нуредини денес, оствари средба со новоименуваниот амбасадор на Република Косово, Н.Е.Флориан Ќехаја. На средбата од двете страни...
МакедонијаБизнис

НУРЕДИНИ: Очекувам првите количини на линдан безбедно да стигнат во Франција

M T
Со посебно задоволство ја објавивме веста дека првите седум контејнери со чист HCH, секој од нив тежок по 22-26 тони, вчера попладне излегоа од Охис...
Македонија

Нуредини на регионален состанок на министри од Западен Балкан и Турција

M T
Министерот за животна средина и просторно планирање, Насер Нуредини учествуваше на регионалниот состанок на министрите од Западен Балкан и Турција задолжени за животна средина, енергетика...
Македонија

Нуредини: Поддршката на ПОНТ се проширува и на прекуграничната заштитена област Кораб-Шара

M T
Министерот Нуредини за време на неговата вчерашна посета на Тирана оствари средба со претставниците на Фондот за природа „Преспа – Охрид“ (ПОНТ). На состанок беше...
Македонија

НУРЕДИНИ: Регионалната соработка ќе го олесни одржливото управување со отпадот

M T
На покана на генералниот секретар на Централната Европска Иницијатива Роберто Антонионе и министерот за екологија, просторно планирање и урбанизам на Црна Гора Ратко Митровиќ, во...
Македонија

НУРЕДИНИ: Усвоени преостанатите закони од областа на управување со отпадот

M T
На денешната 50-та седница, Собранието на Република Северна Македонија се донесоа останатите четири закони од областа на управување со отпадот: Закон за управување со отпадот,...
Македонија

Нуредини: Се случи за три минути, цел град дојде да помага, ама сѐ веќе беше завршено

M T
Координаторот на ковид-центарот во Тетово, Гзим Нуредини, утрово информираше дека пожарот во модуларната болница траел многу кратко време. Рече дека е чудно што толку брзо...
МакедонијаЛокално

НУРЕДИНИ: Од денес започнува изградбата на канализационата мрежа во Камењане

M T
Во рамки на проектот за изградба на канализациони мрежа во општина Боговиње, денес Министерот Насер Нуредини го означи официјалниот почеток на градежните работи во село...
Македонија

НУРЕДИНИ: Започнуваат градежните за обезбедување на систем за одведување на комунални отпадни води во општина Боговиње

M T
По денешниот увид во градежните работи во Гостивар, Министерот Нуредини придружен од Министерот за надворешни работи Бујар Османи и Министерот за економија Крешник Бектеши, извршија...
МакедонијаЛокално

НУРЕДИНИ од Гостивар: Секој заслужува достоинствени услови за живот и благосостојба

M T
Министерот за животна средина и просторно плaнирање Насер Нуредини, Министерот за надворешни работи Бујар Османи и Министерот за економија Крешник Бектеши, придружувани од пратеници на...
Македонија

НУРЕДИНИ од Речица: Обезбедуваме чиста вода за пиење за сите граѓани во државата

M T
Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини, заедно со градоначалничката на Тетово, Теута Арифи, изршија увид во текот на работите за изградба на...
МакедонијаЛокално

НУРЕДИНИ: Започнува со градба фекалниот колектор и фекалната и атмосферската канализација за Урбан блок 21 во Гостивар

M T
Претставници од Министерството за животна средина и просторно планирање се сретнаа со претставниците на изведувачот и надзорот за проектот Изградба на фекален колектор, фекална канализација...
Македонија

Нуредини: Населените местa Камењане и Боговиње ќе добијат канализациона мрежа

M T
Денес претставници на Министерството за животна средина и просторно плaнирање, на општина Боговиње и претставници на избраните изведувачи и надзор, во Камењане, одржа состанок за...
Македонија

НУРЕДИНИ: Нема да дозволиме увоз на РДФ додека не се обезбедат услови за соодветна контрола

M T
По повод собраниската комисиска расправа на пакетот закони за управување со отпад министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини изјави: Почитувани граѓани, Денеска...
Бизнис

Нуредини од „Зелен економски круг“ во Виена: Стимулираме инвестиции со конкретни економски мерки за демистифицирање на зеленото опоравување од Ковид кризата

M T
Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини вчера настапи како главен говорник на конференцијата “Зелен економски круг” во Виена, на која беа презентирани...