Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » фејсбук
CentarМозаикТехнологија

Пристигна предупредување од Фејсбук: Активирајте ги овие три поставки што е можно поскоро

M T
Ако некое време не сте ги ажурирале безбедносните поставки на Фејсбук, можеби е време да го прегледате вашиот профил. Корисниците на Фејсбук се предупредуваат да...
МозаикТехнологија

Фејсбук воведува нова опција: Оние кои нема да ги почитуваат правилата ќе бидат блокирани

M T
Компанијата Мета објави дека социјалната мрежа Фејсбук ќе добие Комјунити Чатс, нова опција која ќе им овозможи на корисниците полесно да организираат разговори на тема...
МозаикТехнологија

„Фејсбук“ повторно со проблеми, насекаде се појавуваат спам коментари на познати личности

M T
Илјадници корисници на „Фејсбук“ информираат дека нивниот ‘њусфид’ изгледа многу чудно утрово, а многу корисници пријавиле дека нивниот профил е хакиран или дека не можат...
Македонија

Преку Фејсбук се претставил дека е адвокат и измамил жена за пари

M T
Скопјанец преку Фејсбук измамил 60-годишна жена дека е адвокат и ја навел да му плати за наводната правна услуга. Според информациите, А.В.(33) од Скопје, во...
МозаикТехнологија

Ако добивате лажни предупредувања на Фејсбук, не наседнувајте на нив

M T
Истражувачите за сајбер безбедност од Abnormal Security предупредија на фишинг напади врз корисниците на Фејсбук, чија цел е крадење лозинки од корисниците на социјалните мрежи,...
МозаикТехнологија

Проверете и вие: Корисниците на Фејсбук ширум светот добиваат сомнителен меил

M T
Во моментов, илјадници корисници на Фејсбук се во неволја и не можат да пристапат до нивниот профил. Десетици илјади корисници на Фејсбук беа прашани за...
СветМозаикТОП ВЕСТИ

Закерберг се закани дека ќе ги угаси Фејсбук и Инстаграм во Европа

M T
„Мета“ може да ги затвори социјалните мрежи Инстаграм и Фејсбук во Европа доколку на компанијата не ѝ се дозволи да обработува податоци на европски корисници...
МозаикТехнологија

Компанијата „Фејсбук“ го смени своето корпоративно име

M T
Компанијата „Фејсбук“ најави ребрендирање со цел да ја нагласи својата визија за онлајн-свет наречен метаверзум, кој треба да биде столб на натамошниот раст на компанијата....
CentarБизнисТехнологија

Дали Фејсбук го менува името?

M T
Гигантот на социјалните мрежи Facebook Inc. (FB.O) планира да се ребрендира под ново име следната недела, објави во вторникот The Verge, повикувајќи се на добро...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Зоран Заев: Беше чест да се сретнам со дел од пратениците на првиот состав на Собранието на самостојна Република Македонија, којашто ги постави темелите на независноста на нашата држава

M T
По повод 8 Септември, Денот на независноста свое обраќање имаше и премиерот на Република Северна Македонија Зоран Заев. Тој на својот фејсбук профил истакна дека...
Свет

Ашраф Гани: Морав да избегам, инаку ќе завршев како Наџибула

M T
Авганистанскиот претседател Ашраф Гани се обрати до јавноста. Гани, кој доби азил во Обединетите Арапски Емирати, се обрати до јавноста со видео порака на Фејсбук....
+CentarТехнологијаВо тренд...

Вашите пораки на Messenger штотуку станаа многу побезбедни

M T
Од Фејсбук тврдат дека дневно се остваруваат преку 150 милиони видео повици преку нивната популарна апликација за разговор, што е една од причините за воведување...
КоронавирусСвет

„Гугл“ и „Фејсбук“: Без вакцина, нема влегување во канцеларија

M T
Две од најголемите компании во Силициумската Долина им наложија на вработените да примат вакцини против Ковид-19 пред да се вратат во работните простории. Сите вработени...
Свет

Белата куќа го обвини „Фејсбук“ како канал за ширење дезинформации за Ковид-19

M T
Портпаролката на Белата куќа тврди дека 12 лица се одговорни за речиси 65 проценти од дезинформациите против вакцините на социјалните мрежи. „Фејсбук“ не прави доволно...
Македонија

Кривична пријава за едно лице кое се заканувало на новинари на „Фејсбук“, ЗНМ очекува судска разрешница

M T
МВР поднесе кривична пријава против едно лице од тетовско Теарце за кривично дело загрозување на сигурноста против новинари, соопшти Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ)....
КоронавирусСветТехнологија

„Фејсбук“ ќе ги отстранува рекламите против вакцинацијата

CENTAR MKD
Социјалната мрежа „Фејсбук“ соопшти дека воведува нови правила со кои рекламите против вакцинацијата ќе бидат отстранети. „Ако рекламата има цел да ги одврати потрошувачите од...
CentarМакедонија

Објавил фотографии од неговата поранешна девојка на фејсбук без таа да знае – на скопјанец му затропа полиција на врата

CENTAR MKD
Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава против Л.Л.(35) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за...