Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Бизнис Технологија

Дали Фејсбук го менува името?

Гигантот на социјалните мрежи Facebook Inc. (FB.O) планира да се ребрендира под ново име следната недела, објави во вторникот The Verge, повикувајќи се на добро информирани извори.

Извршниот директор на Фејсбук, Марк Закерберг планира да разговара за промена на името на годишната конференција на компанијата на 28 октомври, но тоа би можело да се открие порано.

Новинари побараа коментар од Фејсбук, но компанијата рече дека не ги коментира „гласините или шпекулациите“.

Веста доаѓа во време кога компанијата се соочува со зголемена контрола на американската влада врз своите деловни практики.

Ребрендирањето ќе го позиционира Фејсбук (социјална мрежа) како еден од многуте производи под матичната куќа l, shamoke, кој исто така ќе следи групи како Instagram, WhatsApp, Oculus и други.

Во Силиконската долина, не е невообичаено компаниите да ги менуваат имињата бидејќи бараат да ги прошират своите услуги.

Verge наведува дека евентуалното име на компанијата може да има врска со името Horizon. Неодамна, Фејсбук ја преименува својата VR развојна платформа за игри наречени „Horizon“ во „Horizon Worlds“.

Ребрендирањето ќе го одразува фокусот на Фејсбук за изградба на таканаречена „метавераза“, онлајн свет каде што луѓето можат да користат различни уреди за навигација и комуникација во виртуелна средина. Концептот на метаверазата има тенденција да ја пренесе реалноста на Интернет.

Фејсбук инвестираше многу во проекти за виртуелна реалност (ВР) и зголемена реалност (АР) и има намера да ги поврзе своите речиси три милијарди корисници преку неколку уреди и апликации. Во вторникот, тие објавија дека планираат да отворат 10.000 работни места во Европската унија во следните пет години за да помогнат во изградбата на оваа „метаверза“.

Закерберг зборува за „метаверза“ од јули, а необичниот збор, кој првпат се појави во дистописки роман стар три децении, го спомнаа и други технолошки компании, како што е Мајкрософт.

Можеби ќе ве интересира

Ако добивате лажни предупредувања на Фејсбук, не наседнувајте на нив

M T

Проверете и вие: Корисниците на Фејсбук ширум светот добиваат сомнителен меил

M T

Закерберг се закани дека ќе ги угаси Фејсбук и Инстаграм во Европа

M T

Компанијата „Фејсбук“ го смени своето корпоративно име

M T

Зоран Заев: Беше чест да се сретнам со дел од пратениците на првиот состав на Собранието на самостојна Република Македонија, којашто ги постави темелите на независноста на нашата држава

M T

Ашраф Гани: Морав да избегам, инаку ќе завршев како Наџибула

M T