35.8 C
Скопје
3. август 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Македонија

Објавил фотографии од неговата поранешна девојка на фејсбук без таа да знае – на скопјанец му затропа полиција на врата

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава против Л.Л.(35) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на лични податоци“, казниво по член 149 од Кривичниот законик. Пријавениот, на 27 и 28.01.2020 на социјалната мрежа Фејсбук објавил фотографии од неговата поранешна девојка, без нејзино знаење.

Исто така, додека биле во врска, без дозвола влегол на нејзиниот профил на „Вибер“ и го инсталирал на неговиот персонален компјутер.

Можеби ќе ве интересира

„Гугл“ и „Фејсбук“: Без вакцина, нема влегување во канцеларија

M T

Нашиот одговорен пристап ја трансформираше полицијата во заштитник на граѓаните, велат од СДСМ

M T

Спасовски: Со објектите во Ранковце и Старо Нагоричане досега реконструирани 58 објекти – создаваме подобри услови за вработените за подобра полиција за граѓаните

M T