24.8 C
Скопје
27. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » евра
МакедонијаБизнис

Бочварски: Инвестиравме 23 милиони евра за реконструкција на локални улици во општините

M T
Инвестирани се 23 милиони евра за изградба и реконструкција на 93 локални улици во 44 општини и Град Скопје во рамки на Проектот за поврзување...
МакедонијаБизнис

МЖСПП: Обезбедени 50 милиони евра за подобрување на водната инфраструктура во општините

M T
Собранието на Република Северна Македонија го усвои Законот за задолжување на Република Северна Македонија со заем кај Европската инвестициона банка (ЕИБ) по Финансискиот договор за...
Бизнис

Извозот од ТИРЗ над 1 милијарда евра во првите четири месеци од годинава

M T
Во првите четири месеци од годинава извозот од Технолошко индустриските развојни зони достигна 1.1 милијарда евра и е највисок споредено со истиот период во изминативе...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ: Над 55.000 евра месечно ги чини граѓаните неработењето на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ

M T
Само за основните плати пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ граѓаните ја плаќаат 40.000 евра месечно. Дополнителни 15.000 евра добиваат за патни трошоци. Исто така врз грбот...
Војна во УкраинаБизнисСвет

Светска банка итно ќе одобри 460 милиони евра за Украина

M T
Светската банка го зголеми износот на итен паричен заем за Украина на 460 милиони евра (509 милиони долари) со придонеси од Шведска и Холандија. Одлуката...
БизнисСвет

Германците минатата година преку заштеди направиле рекордно богатство

M T
Германците дополнително ги зголемија заштедите во изминатата година, така што нивното богатство порасна на рекордни 7,7 трилиони евра, соопштија од германската банка. „Главната причина за...
БизнисСвет

Швајцарија ќе им даде 1,2 милијарди евра на сиромашните земји на ЕУ

M T
Швајцарија деблокираше вкупно 1,3 милијарди франци (1,2 милијарди евра) финансиска помош за посиромашните земји-членки на ЕУ, во обид да ги поправи затегнатите односи со најголемиот...
Македонија

Лажен геометар од Скопје преку измама стекнал околу 50.000 евра

M T
Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „измама“, казниво по чл. 247 од Кривичниот законик, СВР Скопје – Единица за внатрешни работи Чаир...
Македонија

Притвор за кумановската докторка која барала поткуп од 200 евра од пациенти за да ги оперира

M T
Кумановското обвинителство поведе постапка против кумановска докторка на возраст од 51-година, вработена во „Општа болница Куманово“- очно одделение, поради злоупотреба на службената положба и овластување...
МакедонијаБизнис

Имот над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже ќе биде конфискуван

M T
Ќе се конфискува имотот од над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже, предвидува драфт верзијата на Законот за потекло на...
Македонија

Кривична за измамник што од двајца кичевци зел 14.700 евра

M T
Полицијата поднесе кривична пријава против 42-годишен охриѓанец со иницијали М. Р. поради сомнение за сторено кривично дело измама. Како што информираат од МВР, тој во...
КоронавирусCentarБизнисСвет

Создавачот на вакцината против ковид во плус 1,13 милијарди евра – една година претходно беа во минус од 53,4 милиона евра

M T
Германската компанија Бајонтек оствари вкупен приход во првиот квартал од оваа година од 2,05 милијарди евра, наспроти 27,7 милиони евра во истиот период во 2020...
Македонија

СДСМ: 10 милиони евра за поддршка на домашното стопанство преку бескаматни кредити од линијата Ковид 4

M T
Соопштение на СДСМ: Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев продолжува со вистинска, навремена грижа за домашното стопанство и домашната економија. Во таа насока,...
Бизнис

На стопанството му се ставаат на располагање 10 милиони евра бескаматни кредити, промовирана кредитната линија „Ковид 4“

M T
Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи, министерот за финансии Фатмир Бесими и извршниот директор на Развојната банка на Северна Македонија, Кире Наумов денес ја промовираа...
CentarБизнисТОП ВЕСТИ

Град Скопје дели субвенции за инвертер клими во вредост од 1000 евра – еве како да се пријавите

CENTAR MKD
Град Скопје ги информира граѓаните дека од денеска го продолжува распишаниот јавен повик за субвенции на инвертер клима уреди за затоплување на домаќинствата, каде што...