29.8 C
Скопје
10. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Бочварски
Македонија

Бочварски: Браната Отиња се гради според предвиденото темпо

M T
Градежната агенда во реализација на капиталните проекти продолжува со силна динамика. Подигнувањето на квалитетот на живот на нашите граѓани останува приоритет на Владата, изјави министерот...
Македонија

Бочварски: Ја спроведуваме најтемелната реформа во урбанизмот и градежништвото

M T
Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, денеска присуствуваше на завршниот настан во организација на Транспаренси Интернејшнал Македонија, на кој се дискутираше за законските постапки...
Македонија Локално

Бочварски: Привршуваме со изградбата на социјалната зграда во Гевгелија

M T
Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, денеска оствари работна посета на општина Гевгелија, каде изврши увид во реализација на инфраструктурни проекти што се градат...
Македонија

Бочварски: Привршува изградбата на обиколницата во Штип, експресниот пат до Радовиш готов до април 2022 година

M T
Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, изјави дека привршува изградбата на обиколницата во Штип и најави дека експресниот пат до Радовиш ќе биде готов...
Македонија

Бочварски: Експресниот пат од Градско до Прилеп за две години, а можеби и поскоро

M T
Владата инвестира 64 милиони евра за изградба на експресниот пат од Градско до Прилеп, кој се гради интензивно, истакна министерот за транспорт и врски, Благој...
Македонија Бизнис

Бочварски: Досега како знак на благодарност се поделени 41 илјади картички на српските туристи

M T
Ова е гест на благодарност и практика на добрососедство, изјави министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, кој заедно со српскиот министер за инфраструктура, градежништво и...
Македонија Бизнис

Благој Бочварски: Со СДСМ се гради како никогаш досега – реконструкција на 450 километри локални улици и патишта во сите општини во државата

M T
Прес-конференција на Благој Бочварски, Претседател на Комисија за транспорт и врски на СДСМ: Во тек е имплементација на капиталниот проект за изградба и санација на...
Македонија

Бочварски: Преку новиот закон за градење ги олеснуваме постапките во градењето

M T
Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, денеска присуствуваше на стручна дебата по повод предлог-законот за градење, во организација на Друштвото на патиштата на Македонија....
Македонија

Бочварски: Целосно ќе го реконструираме автопатот Тетово-Гостивар

M T
„Во овие четири години изградивме, реконструиравме и рехабилитиравме преку 1000 километри патишта во државата, а веќе работиме и на проектирање на новата траса на автопатот...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Николовски, Спасовски, Бочварски, Рустеми: Изградбата и модернизацијата на Коридорот 8 е стратешка цел на Владата, инвестициите во инфраструктурата ја покренуваат економијата

M T
Денеска заменикот на претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски, заедно со министерот за внатрешни...
Македонија

Бочварски: Инвестираме над 87 милиони евра за патната мрежа во Крива Паланка и околината

CENTAR MKD
„Инвестираме преку 87 милиони евра во изградба на нови и реконструкција на постоечките патишта во овој регион, со што Крива Паланка станува центар на Коридор...
Македонија Во тренд...

Бочварски – Ѕуо: Автопатот Кичево – Охрид е приоритетен проект

CENTAR MKD
Mинистерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, имаше работна средба со кинескиот амбасадор, Џанг Ѕуо. На средбата министерот Бочварски ги презентираше инфраструктурните проекти што се...