Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Здравје

Шест начини за да се решите од болките во вратот и грбот засекогаш!

Шест начини за да се решите од болките во вратот и грбот засекогаш! Крајот на работната недела често го користиме да уживаме, но понекогаш не можеме да уживаме во целост поради напнатоста во грбот и вратот. Морате да одвоите време…

Направете моќен домашен сируп за слабеење

Празниците се веќе зад нас, време е да се погрижиме за своето здравје и изглед. Додаток во исхраната, целосно природен и здрав, ќе ја доведе вашата фигура во ред. Просечно во текот на зимскиот период се здебелуваме околу 2 килограми,…

Овие четири зачини важат за најјаки согорувачи на масти

Доколку сакате на брз начин да се ослободите од вишокот килограми, воведете ги овие зачини во вашата исхрана. Црвена пиперка Пикантната црвена пиперка содржи капсаицин, супстанца која го забрзува метаболизмот на телото. Оваа супстанца…

Често се будите без енергија? Можеби ова е проблемот!

Често се будите без енергија, храната која ја јадете ве прави уморни, кафето не ве разбудува... Едноставно не се чувствувате добро? Можно е да имате премногу токсини во телото. Постојано сте уморни Колку и да сте спиеле и одмарале,…

Измешајте ги овие состојки, земајте по три лажици и ќе „пукате“ од енергија!

Намалувањето на нивото на хемоглобин во крвта, без оглед на бројот на црвени крвни клетки ( еритроцити) , го намалува капацитетот на крвта да пренесува кислород и доведува до анемија. Во народната медицина, постојат повеќе рецепти за…

Природен рецепт со кој ќе исчезнат болките во ‘рбетот

Испробајте го овој природен рецепт и нема да имате болки во кичмата, тврдат оние кои го пробале. Ако сакате да заборавите на болките во кичмата, секоја вечер, пред спиење, во рок од месец и половина треба да јадете: 1 смоква 1 сува…

Поради овој рецепт манекенките имаат совршен стомак – се јаде само 3 дена и прави…

Oдличен рецепт со кој ќе се ревитализира вашето тело. Овој оброк чисти фекални маснотии во цревата и на тој начин ја намалува тежината, а исто така ја регулира киселоста во желудникот. Состојки: зелка, цвекло, морков, сок од лимон,…

Ако јадете банани прочитајте ги овие 10 чудесни факти!

Бананите се многу здрави и треба повеќе да ги консумирате. Тука ќе ви наведеме неколку причини! Добри се за цревата Бананите се богати со влакна и затоа добро делуваат на цревната флора. Енергија Бананите може да ги замените со…

Поздравете се со салото на стомакот: За две недели ќе имате рамен стомак!

Поздравете се со салото на стомакот: За две недели ќе имате рамен стомак! Насобраните килограми особено на пределот на стомакот се проблем за голем број луѓе кои бараат решение за тоа, но без некој голем успех. Во потрага по…

Милиони луѓе секое утро ја прават оваа грешка со лимон. Не ја правете и вие!

Водата со лимон е неверојатно освежувачка, закрепнувачка и дава огромен поттик на вашиот метаболизам. Лимонот е преполн со здравствени предности, а посебно е голем извор на витамин Ц. Една шолја свеж сок од лимон дава 187% од…

Секое утро пијте го ова и мастите од стомакот ќе исчезнат

За жал, најтешко е да ги елиминирате мастите во пределот на абдоменот. Мастите воглавно се наоѓаат во оваа зона. Стомачните маснотии влијаат на физичкиот изглед, но прекумерното насобирање масти може да предизвика и бројни болести. За…

Една лажица од ова и ќе заспиете веднаш

Милиони луѓе ширум светот се соочуваат со проблеми во спиењето секоја ноќ. Милиони луѓе патат од несоница, која негативно влијае на нивниот секојдневен живот. Меѓутоа, постои решение – природен лек кој го обновува сонот и помага да се…

Лек за многу болести во една шолја – козјото млеко е неприкосновен извор на здравје

Кога станува збор за млечните производи, прво место по најдобар извор за здравјето го зазема козјото млеко. До денес ја задржало репутацијата на несоборив лек за многу болести, а најмногу се применува за лечење бронхитис, алергија,…

Ретко ги јадеме, а изобилуваат со железо, селен, фосфор, магнезиум, цинк…

Ако имате потреба постојано нешто да грицкате, тогаш тоа нека бидат јаткасти плодови. Едни од оние кои се сметаат за најздрави се индиските ореви. Овие здрави грицки се богати со железо, селен, фосфор, магнезиум и цинк. Индиските ореви…

Овој зеленчук ретко го јадеме, а го враќа видот, ги отстранува мастите од црниот дроб и го…

Овој зеленчук ретко го јадеме, а го враќа видот, ги отстранува мастите од црниот дроб и го чисти дебелото црево Со стареењето успоруваат и разни телесни функции што доведува до проблеми како што се запушено дебело црево и губење на…

Пиела вода со мед и лимон година дена, секое утро: Еве што и се случило!

Пиела вода со мед и лимон година дена, секое утро: Еве што и се случило! Последниве години толку се зборува за консумацијата на млака вода со лимон, поради што една жена решила да ја испита ефикасноста на оваа напивка. Еве и што открила……

Исчистете го телото од токсини: Едноставна и вкусна напивка готова за 5 минути

Ова е напивка со чија помош ќе изгубите вишок килограми, но и ќе направите комплетна детоксикација на организмот. Оваа напивка го забрзува метаболизмот и така ќе ви помогне во губењето килограми. Ѓумбирот е силен антиоксиданс кој ја…

Решете го проблемот со затвор и надуеност – еве како!

Имате проблеми со затвор и надуеност? Овие намирници го решаваат тој проблем! Суви сливи Сувите сливи се природен лаксатив и имаат ефект на празнење на цревата. Сувите сливи содржат висок процент на влакна и сорбитол. Овие два…

Чудесна напивка: Масните наслаги наталожени околу струкот ќе исчезнат за неколку дена

Сакате начин да ослабите, а посебно да ги истопите масните наслаги на стомакот? Решението лежи во бананите! Бананата изобилува со калиум кој помага при отстранување на вишокот вода од организмот, а една банана содржи дури 450 мг од овој…

Решете се од болките во грбот за минута – еве и како! (Видео)

Решете се од болките во грбот за 60 секунди – еве како! Премногу време поминато во седечка положба или нередовна физичка активност, можат да предизвикаат болки во грбот. Болките, посебно во долниот дел од грбот, така стануваат…
error: Соддржината е заштитена.