Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarЗдравје

Моќно масло кое делува против вируси и спречува инфекции, никој не го користи затоа што не знае…

Ароматичното масло од чајно дрво се добива со седистилација од растението Melaleuca alternifolia кое расте во Австралија. Многумина ова масло го нарекуваат „прва помош во шише“ бидејќи одлично делува против бактерии, вируси и други штетни микроорганизми, а може да го зајакне и имунолошкиот систем.

Маслото од чајно дрво може да помогне во олеснување на голем број дерматолошки проблеми, како што се акните. Покрај акните, може да ги ублажи и проблемите со спортско стапало, егзема, разни габични инфекции итн.

Може да се користи како антисептик за исекотини и изгореници. Пареата од ова ароматично масло може да биде корисна за „чистење“ на дишните патишта. Ако имате проблем со синусите, тоа може да помогне во ублажување на непријатноста.

Ако имате проблем со мувла, измешајте масло од чајно дрво и вода и избришете ги местата. Кога перете алишта, можете да додадете неколку капки од ова масло во преградата за омекнувач и вашите алишта ќе мирисаат уште подобро.

Во шише со распрскувач можете да додадете две лажици од ова масло и половина литар вода. Во таа смеса можете да додадете и погруба морска сол и да ја користите за да ги избришете плочките во бањата.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе