Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarЗдравје

Препознајте ги симптомите рано: Еден од осум мажи би можел да заболи од овој вид рак

Ракот на простата е малигнен рак кој се јавува во вроденото ткиво на простатата.

Специфичен е по тоа што генерално се развива бавно и не предизвикува симптоми или здравствени проблеми кои би укажувале на болеста. Всушност, речиси 90 проценти од сите карциноми на простата остануваат клинички незабележливи со децении, а во такви случаи може да се случи на пациентите никогаш да не им треба никаков третман.

Од друга страна, некои видови на рак на простата се развиваат доволно за да станат опасни по живот. Во такви случаи, потребен е третман за да се запре ширењето на болеста. Покрај тоа што раните фази на оваа болест обично немаат знаци на предупредување, еден од најголемите проблеми со дијагнозата е тоа што симптомите често ги имитираат оние на други болести.

Затоа, посветете посебно внимание и посетете лекар доколку имате проблеми како што се често мокрење, отежнато започнување или запирање на мокрењето, слаб или наизменичен проток на мокрење, печење или болка при мокрење, еректилна дисфункција, болна ејакулација, крв во урината и/или сперма, болка и/или вкочанетост во долниот дел на грбот, колковите или горниот дел од бутовите, вкочанетост или слабост во стапалата и нозете и губење на контролата на цревата и/или мочниот меур.

Спротивно на широко распространето мислење, овој рак не ги погодува само постарите мажи, туку е сè почест кај помладите мажи, кои, за жал, имаат тенденција да развијат најагресивни форми на оваа болест. Сепак, мажите на возраст од 50 и повеќе години сè уште се изложени на најголем ризик од болеста, а дијагнозата најчесто се поставува кај мажи на возраст меѓу 65 и 69 години.

Покрај возраста, ракот на простата може да биде и генетски условен. Имено, мажот има двојно поголема веројатност да добие рак на простата доколку неговиот татко или брат ја имале истата дијагноза, а поголем ризик се и мажите чија мајка или сестра имала рак на дојка. Дебелите мажи и пушачи исто така припаѓаат на високоризични групи. Исто така, веројатноста дека мажот ќе добие рак на простата значително ја надминува сумата од веројатноста за развој на рак на дебелото црево, бубрезите, меланом и желудникот!

Со оглед на претпоставката дека секој осми маж (извор: Cancer.org) ќе го развие овој тип на рак во текот на својот живот, не би било налудно одвреме-навреме да оди на превентивен преглед кај лекар. Денес, ракот на простата може многу успешно да се открие, следи и лекува, што на мажите им дава поголема веројатност за преживување од кога било досега.

Според Веб МД, кога ракот на простата е откриен рано, речиси 100 проценти од пациентите ќе преживеат повеќе од пет години по дијагнозата. Од друга страна, кај случаите со понапредна форма на болеста во моментот на дијагнозата, само една третина ќе преживее пет години по дијагнозата, пишува 24сата.

Многу мажи со рак на простата всушност ќе живеат многу подолго од пет години по дијагнозата и, според една статистика, само 1 од 36 мажи всушност умира од рак на простата. Главната причина за ова е што повеќето рак на простата се дијагностицира кај постари мажи, каде што болеста е поверојатно бавно напредува.

Заедно со ракот на простата, не треба да заборавиме и на ракот на тестисите – најчестиот вид на рак кој ги погодува младите мажи, на возраст од 15 до 35 години.

На глобално ниво, на повеќе од 70.000 мажи годишно им се дијагностицира рак на тестисите, а најмалку 7.600 мажи умираат од оваа болест.

За среќа, исто како и ракот на простата, овој карцином во голема мера може да се излечи доколку се открие рано. Најдобра превенција е самопрегледот на тестисите, а најчест знак на болеста е појавата на безболна и тврда грутка.

Ако не се открие и не се лекува, ракот на тестисите на крајот може да се прошири на белите дробови, мозокот, црниот дроб и другите делови од телото. Првата линија на третман вклучува хируршко отстранување на тестисите, а доколку ракот се проширил, потребна е и терапија со зрачење и/или хемотерапија.

За жал, премалку се зборува за тоа дека оваа болест значително влијае на психолошката страна на мажите. Дури еден од десет пациенти ќе помине низ некоја форма на депресија по третманот. Затоа е важно да се истакне дека Movember, месецот на машкото здравје, е посветен на подигање на свеста за самопреглед и медицински прегледи, како за физичкото, така и за менталното здравје на мажите.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе