Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Здравје

Еликсир бомба: Толку ќе ви ја поправи крвната слика што и сами ќе се изненадите!

Намалувањето на нивото на хемоглобин во крвта, без оглед на бројот на црвени крвни клетки ( еритроцити) , го намалува капацитетот на крвта да пренесува кислород и доведува до анемија. Во народната медицина, постојат повеќе рецепти за…

Спиете на левата страна? Откако ќе го дознаете ова веднаш ќе почнете!

Повеќето луѓе не се ни свесни за фактот дека позата во која се спие може значително да влијае на организмот, особено на варењето. Првиот доказ за ова тврдење потекнува уште од античкиот период кога монасите практикувале да лежат после…

Запишете го и чувајте го овој рецепт: Сварете банана, мед и вода – ќе се решите од…

Благодарение на моќните својства на медот и бананата, ќе се решите од болното и воспалено грло, кашлицата, а дури и од стомачните проблеми, тврдат добро упатените. Состојки: 400 мл зовриена вода; 2 средни банани со црни точки; 2 лажички…

Испијте го ова и ќе заспиете веднаш, убаво ќе спиете и ќе се разбудите свежи

Милиони луѓе ширум светот се соочуваат со проблеми во спиењето секоја ноќ. Милиони луѓе патат од несоница, која негативно влијае на нивниот секојдневен живот. Меѓутоа, постои решение – природен лек кој го обновува сонот и помага да се…

Чудесна напивка: Го чисти телото и лечи дури 50 болести

Истражувањата потврдиле дека овој чај има исклучителна улога во решавање на многу здравствени проблеми. Има позитивен ефект во случаи на деменција или рак. Главната состојка е куркума, која има важна улога во детоксикација која го…

Кога ќе дознаете што сè лечи киселата зелка, веднаш ќе ја ставите на вашето мени

Киселата зелка претставува вистинско богатство на калиум, железо, магнезиум, сулфур и бакар, помали количини натриум и поволен однос на калциум и фосфор, обезбедува максимално искористување на калциумот во организмот и ја прави оваа…

Сите го имаме дома, а не убива на спиење: Еве зошто имате главоболки и несоница!

Во денешно време тешко е да се замисли животот без Wi-Fi уред дома. Поради поврзување на интернет, нашите безжични уреди – телефони, таблети, лаптоп компјутери, користат рутери кои емитуваат електромагнетни бранови или WLAN сигнали, кои…

Делува веднаш, а се прави за миг: Најдобриот природен лек против кашлица

Непријатната кашлица е многу честа во овој дел од годината, а постои лек кој се крие во вашиот дом. Дознајте како со вкусен и природен сирум да ја излечите кашлицата и како на телото да му ја вратите енергијата. Овој сируп, покрај што е…

Пијте го ова секое утро и ќе ги елиминирате вишокот масти од стомакот со молскавична…

За жал, најтешко е да ги елиминирате мастите во пределот на абдоменот. Мастите воглавно се наоѓаат во оваа зона. Стомачните маснотии влијаат на физичкиот изглед, но прекумерното насобирање масти може да предизвика и бројни болести. За…

Користејќи лимон на овој начин кажете збогум на дијабетесот и прекумерната тежина – еве…

Лимонот е многу здраво овошје. Богат со витамин Ц кој има антиоксидантно дејство. Го зајакнува имунитетот и ги убива канцерогените келии. Кконсумирајте го редовно и брзо ќе забележите подобрување. Доколку не можете да го јадете лимонот,…

Ништо не боли како заб: Отстранете ја болката за само неколку минути – еве како

Секое оштетување на корен на заб предизвикува неподнослива болка. Постојат многу причини за дополнително оштетување на нервите, на пример: пропаѓање на заб, губење на заб, скршени заби, кариес, воспаление на непца… Силната болка често го…

Ракот умира за само 42 часа: Сокот кој излечил повеќе од 50 илјади луѓе

Дали знаевте дека цвеклото е една од најздравите намирници и содржи големо ниво на витамин Б1, Б2, Б6 и Ц како и минерали: калциум, фосфор, магнезиум, натриум. Инаку сокот од цвекло се покажал како одличен во лекување на ракот. За…

На основа на телесната тежина: Колку вода треба да внесувате во организмот?

Грешката која ја прават многумина е што имаат некоја своја теорија дека водата може да се замени со било кој безалкохолен пијалак. Некои дури и не пијат вода или ја пијат во мали количини, а тие количини не се доволни за организмот за…

Сите го имаат во својот дом, а никој не знае дека ја отстранува болката во кичмата за 12…

Болките во кичмата можат да бидат многу силни. Тие не спречуваат во функционирање и извршување на секојдневните обврски. Овде ќе ви покажеме решение кои ќе ви помогне за да се ослободите од тие болки. Инаку, обратете внимание на своето…

Пијте го овој сок, килограмите сами ќе исчезнуваат

Лековитите својства на циметот и медот, посебно и во комбинација, веројатно ви се веќе познати. Но, она што можеби не сте го знаеле е фактот што овие две магични состојки можат да ви помогнат да ослабнете. Пробајте ја оваа напивка која е…

Веќе никогаш нема да фрлате лушпи од кромид

Многу луѓе не се ни свесни дека лушпите од разно овошје и зеленчук се полни со антиокситанси и други поволни нутриенти кои можат да го подобрат здравјето. Добар пример за тоа е кромидот. Иако не се јаде, лушпата од кромидот е полна со…

Секојдневни намирници кои го уништуваат пенисот, а не знаете

Машкото здравје зависи од доброто функционирање на тестостеронот, а на него неповолно влијае индустриската храна, опиодите, па и популарните газирани пијалаци. Сè се сведува на тесторетонот. Ако се поремети неговата функција, тоа ќе се…

Лекот за подмладување е пред вас, а не ни знаевте за тоа

Ако сакате да го успорите процесот на стареење и да го зајакнете имунитетот, пијте свежо цеден сок од калинки, советуваат стручњаците. Оваа вкусна напивка е вистински концентрат од витамин Ц, богата е со калиум и витамини А и Е, содржи…

Овој рецепт го подобрува видот, ги отстранува мастите од џигерот, го чисти дебелото…

Со стареењето успоруваат и разни телесни функции што доведува до проблеми како што се запушено дебело црево и губење на видот. Понекогаш маснотии може да се насоберат во џигерот и да предизвикаат проблеми кои сериозно можат да му…

Еве што само едно чешне лук му прави на срцето

Сите знаеме дека е здрав, а сега тоа е и официјално потврдено. Еве за што се работи… Светската здравствена организација неодамна објави дека лукот, како додаток во исхраната е одличен лек во борба против хиперлипидемија и атеросклероза.…