Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarЗдравје

Грижете се за вашето здравје: Што се случува во телото ако пиете само една чаша вода дневно

Како и за здравјето, водата е многу важна за нега и убавина на кожата. Препорачаниот дневен внес на вода е шест до осум чаши, а доколку не се почитува ова правило може да се појават несакани симптоми.

Водата се излачува преку урина и пот, па затоа е важно да се замени изгубената течност на дневна основа.

Доколку пиете помалку вода дневно од препорачаното, веројатно ќе ви се случи еден од следниве феномени.

Желба за слатки
Во попладневните часови, кога нивото на енергија обично паѓа, може да се појави зголемена желба за слатки. Друга причина за ова може да биде недоволниот внес на вода, бидејќи тогаш црниот дроб се бори да го претвори гликогенот во гликоза, односно шеќер, за крвотокот.

Замор и поспаност
Ако попладне се чувствувате поспано, за да се разбудите треба да испиете чаша вода со шолја кафе, бидејќи чувството на замор е еден од знаците на дехидрација.

Во една британска студија од 2015 година, секој петти пациент покажал симптоми кои може да се должат на недоволно внесување вода, вклучително и замор.

Изразен глад дури и после јадење
Ако се чувствувате гладни и после јадење, виновникот може да биде дехидрација. Недоволната, па дури и умерената дехидрација, телото често погрешно ја толкува како глад, поради што копнееме по уште една ужина, која со текот на времето може да доведе до зголемување на телесната тежина.

Сува уста
Сувата или леплива уста е еден од главните знаци на дехидрација, поради што е многу важно да се пие препорачаната количина на вода.

Главоболки со различен интензитет
Главоболките предизвикани од неправилна хидратација можат да бидат со различен интензитет, од досадна и блага до изнемоштена. Ваквата болка ќе предизвика привремено намалување на волуменот на мозокот поради губење течност, пишува Магазин Новости.

Тогаш мозокот малку се оттргнува од черепот, што предизвикува непријатно чувство на болка. Меѓутоа, кога пиете вода, мозокот ќе се врати во нормален волумен и тогаш главоболката треба да престане.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе