Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarЗдравје

Добра вест: Вашиот омилен појадок го намалува холестеролот и спречува срцев удар

Сепак, не претерувајте, дури и во истражувањата секогаш се препорачува умерено консумирање.

Наместо традиционалното јаболко, за да го оддалечите кардиологот, треба да јадете по едно јајце дневно.

Всушност, во јајцето има липопротеини кои можат да го намалат холестеролот и значително да го намалат ризикот од срцев удар и кардиоваскуларни болести. Накратко, големи придобивки се раѓаат од мало јајце.

Лажниот мит за јајцата кои го зголемуваат холестеролот и чија консумација треба да се ограничи на неколку парчиња неделно сега речиси дефинитивно исчезна. Новото истражување, напротив, ги потврдува придобивките од секојдневното внесување јајца, особено наутро. Истражувањето беше предводено од тимот на д-р Ланг Пан кој коментираше за недостатокот на истражувања кои ги потврдуваат нутритивните придобивки од јајцата.

„Имаше малку истражување за тоа како метаболизмот на холестеролот во плазмата влијае на врската помеѓу консумацијата на јајца и ризикот од кардиоваскуларни болести, па сакавме да ја пополниме таа празнина“, вели Ланг.

Тим на истражувачи од Универзитетот во Пекинг потоа спроведе студија со избирање примерок од 4.778 учесници, од кои 3.401 веќе страдале од срцеви заболувања во минатото. Благодарение на насочената нуклеарна магнетна резонанца, тимот успеал да идентификува кај испитаниците кои потврдиле дека јадат барем едно јајце на ден, повисоки количини на аполипопротеин А1, неопходни за намалување на интравенозниот холестерол.

Покрај овој протеин, тимот идентификуваше 14 други кои сега се идентификувани како проблематични за оние со срцеви заболувања. Резултатите покажуваат дека во избраниот примерок, испитаници со најмногу позитивни метаболити се сите оние кои навеле консумирање најмалку едно јајце дневно.

Сепак, не претерувајте. Дури и во истражувањето, секогаш се препорачува умерено консумирање. Можете, на пример, да се одлучите за богат појадок.

Подгответе одличен тост со свеж леб, јајца и авокадо, кои пак го намалуваат холестеролот.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе