Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarЗдравје

Експертите открија три навики кои докажано го скратуваат животот – сите три се можеби вообичаени кај Македонците

На листата на навики кои го зголемуваат ризикот од рана смрт треба да се додадат седентарен начин на живот, неправилна исхрана и недоволно спиење.

Други фактори кои го зголемуваат ризикот од прерана смрт се пушењето, прекумерното консумирање алкохолни пијалоци и недоволната физичка активност.

Научниците од Универзитетот во Сиднеј веруваат дека нездравиот начин на живот е една од најчестите причини за скратен животен век и се надеваат дека нивното откритие ќе поттикне повеќе луѓе да направат барем мали промени во нивните животи. Во споменатото истражување учествувале повеќе од 230.000 возрасни лица на возраст од 45 и повеќе години.

Во период од шест години, тие откриле дека оние кои покажале ризично однесување, како што се пушење, зголемен внес на алкохол, физичка неактивност, лоша исхрана, долго седење и премалку или премногу сон, имале поголем ризик од раната смрт од оние чиј начин на живот не вклучуваше ништо од горенаведените, пишува Хафингтон пост.

Откриено е и дека луѓето чиј начин на живот вклучува физичка неактивност, долго седење, премногу спиење имаат ист ризик од рана смрт како и оние кои пушеле и често пијат алкохол прекумерно.

„Оваа анализа истражуваше четири воспоставени и два нови фактори на ризик, имено долгото седење и нездравото времетраење на сон, кои може да се додадат на индексот на однесување или комбинација на фактори кои го зголемуваат ризикот по здравјето“, објаснува д-р Мелоди Динг.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе