5.8 C
Скопје
18. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ТЕМАЗДРАВЈЕКУЈНА

Докторите дошле до неочекувано откритие: Омилената салата на Македонците ги смирува нервите

Една нова студија покажа дека јадењето кисели краставички не само што може да го намали стресот, туку може да ви помогне и да спиете подобро.

Лекарите од Ирска ги поделиле учесниците во две групи на кои им било наложено да следат различни диети.

Првиот се префрли на диета која следеше пирамидална шема.

Друга група беше замолена да јаде „психобиотска диета“ која вклучуваше голема количина на пребиотици и ферментирана храна.

Друга група беше посебно наложена да следи дневно мени кое вклучуваше две до три порции ферментирана храна (како кисела зелка, кефир или кисели краставички), пет до осум порции цели зрна и шест до осум порции овошје и зеленчук богати со пробиотици. влакна (вклучувајќи јаболка, банани, зелка и кромид).

Исто така, од нив било побарано да јадат три до четири порции мешунки секоја недела.

Резултатите покажаа дека додека двете групи забележале подобрување во сонот, учесниците кои јаделе психобиотска храна, исто така, доживеале намалување на количината и интензитетот на стресот под кои можеби биле во тоа време.

Дополнително, нивото на воочениот стрес се намалуваше колку повеќе учесникот ја следеше психобиотската диета, која вклучува многу кисели краставички.

Спонзорирано: