Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarЗдравје

Една секое утро на празен стомак го забрзува метаболизмот и ги топи мастите

Природниот шеќер кој се наоѓа во урмите е совршена алтернатива на обичниот шеќер. Лесно се вари и го намалуваат чувството на глад. Поради својот состав, урмите се вистинска природна мултивитаминска „таблета“, која може да ја користат и децата и возрасните.

Од анемија, до висок крвен притисок, холестерол, па дури и рак, речиси и да не постои болест која не може да се лекува со урми, а многу експерти советуваат дека треба редовно да ги консумирате.

Анемичните пациенти треба да јадат што повеќе урми, бидејќи тие се одличен извор на магнезиум.

Урмите содржат калиум, кој е корисен за запирање на дијареата. Покрај тоа, урмите помагаат да се врати цревната флора што е можно побрзо. Со редовно земање урми, ќе им олесните на цревата да создаваат добри бактерии.

Јадењето урми четири недели пред раѓањето на мајките може да ги ублажи породилните болки и да го намали крварењето. Жените кои јаделе урми пред породувањето полесно и побрзо се пораѓале, за разлика од оние жени кои не го земале ова овошје. Чувство на ситост

Поради високиот процент на хранливи материи, урмите предизвикуваат чувство на ситост кај луѓето и го олеснуваат слабеењето. Ако земете урма на празен стомак, тој ќе ги регулира цревата и ќе му го даде на телото потребен шеќер.

Луѓето со слабо срце можат да го користат ова неверојатно овошје. Во текот на ноќта, урмите натопете ги со семки во вода. Наутро извадете ги семките од нив, измелете ги во блендер заедно со водата во која стоеле во текот на ноќта. Земете го овој лек неколку пати на ден за зајакнување на срцето.

Урмите имаат способност да го намалат нивото на несаканиот холестерол во организмот.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе